MS v hokeji 2023: Lotyšsko dlho trápilo favorita! Kanada sa stala prvým finalistom

placeholder
Adam Fantilli (91) oslavuje svoj gól.
Zdroj: TASR/AP

Hokejisti Kanady ako prví postúpili do finále majstrovstiev sveta v Tampere a štvrtýkrát za sebou si zahrajú o zlato.

Zahraničný šport

V sobotňajšom semifinále zdolali prekvapenie turnaja Lotyšsko 4:2. V boji o titul sa stretnú s úspešnejším z večerného súboja medzi USA a Nemeckom.

Lotyši, ktorí sa predstavili medzi najlepšou štvoricou prvýkrát v histórii, išli do vedenia v 9. minúte po zásahu Dansa Ločmelisa a sen o historickom finále snívali aj po druhej tretine, keď strelil ich druhý gól Rudolfs Balcers. Kanada však udrela dvakrát v úvodnej desaťminútovke tretej tretiny a po góloch Jacka Quinna a Adama Fantilliho duel otočila. V závere pridal štvrtý zásah do prázdnej bránky Scott Laughton. Zámorskí hokejisti vyhrali v základnej skupine v Rige s domácimi 6:0, Lotyši prehrali následne aj so Slovákmi 1:2, no potom triumfovali v ďalších šiestich zápasoch. Kanada sa predstavila v semifinále ôsmykrát po sebe.

Duel o bronz je na programe v nedeľu o 14.20 h, finále odštartuje o päť hodín neskôr, oba duely sa hrajú v Tampere.

MS v hokeji 2023 - semifinále:

KANADA - LOTYŠSKO 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)

Góly: 36. Blais (Krebs, Middleton), 41. Quinn (Crouse, Laughton), 49. Fantilli (Lučić, Barron), 60. Laughton – 9. Ločmelis (Ri. Bukarts, Zile), 37. Balcers

Rozhodovali: Kaukokari (Fín.), MacFarlane - Briganti, Davis (všetci USA), vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0

Zostavy:

Kanada: Montembeault - Weegar, Middleton, Barron, Hunt, Myers, Joseph, - Fantilli, Glass, Lucic - Quinn, Laughton, Crouse -  Blais, Krebs, Neighbours - Toffoli, McBain, Carcone

Lotyšsko: Šilovs - Balinskis, Zile, Rubins, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis - Daugavinš, Abols, Balcers - Dzierkals, Batna, Rob. Bukarts - Indrašis, Ločmelis, Rih. Bukarts - Krastenbergs, Smirnovs, Andersons

Po úvodných dvoch opatrných minútach sa dostal do prvej veľkej príležitosti obranca Barron, ktorý mal medzi kruhmi veľa priestoru, ale trafil len do Šilovsa. Kanaďania boli na začiatku aktívnejší a vypracovali si ešte pár pološancí, no skóre sa menilo na druhej strane. Lotyši sa v 9. minúte rozostavili v útočnom pásme, Zile nahodil puk na bránku, jeho spoluhráči sa dostali k dvom dorážkam a tá druhá z hokejky Ločmelisa skončila v bránke. Kanada mohla odpovedať už o dve minúty, no bekhend kapitána Toffoliho zastavila žŕdka. Lotyši nepúšťali favoritov do veľkého tlaku a sami nebezpečne hrozili. V 16. minúte sa opäť ukázali pri chuti hrajúci Ločmelis, ktorý sa po pravej strane predral až pred bránku, ale Montembeaulta neprekvapil. V záverečných sekundách mal dve obrovské šance Indrašis, keď po zlej rozohrávke Kanady zostal sám pred Montembeaultom, no najprv napálil puk len do neho a z dorážky netrafil bránku.

Druhá tretina bola rozkúskovaná vylúčeniami, rozhodcovia ich odpískali až jedenásť a hráči si dokonca zahrali krátko aj traja proti trom. Najprv však išli v krátkom slede na trestnú dvaja Kanaďania, ale Lotyši dvojnásobnú presilovku vôbec nezvládli, hrali ju pomaly, nestrieľali a nedokázali si poriadne prihrať. Od 26. minúte si tímy vyskúšali hru 4 na 4, ktorá svedčala viac Lotyšom a Montembeault si pripísal dôležitý zákrok po strele Daugavinš. Pri kanadskej presilovke bol zase blízko k vyrovnaniu Fantilli, jeho strela preletela ponad Šilovsov betón, no zastavila ju žŕdka. V 33. minúte Bukarts nešetrne atakoval Weegara pri mantineli, rozhodcovia sa pri videu dlho radili, no nakoniec udelili len dvojminútový trest. Keď sa na ľade vyrovnal pomer síl na 5 na 5, tak sa v 36. minúte podarilo zámorským hokejistom vyrovnať. Krebs potiahol puk do útočného pásma, bekhendom prihral Blaisovi a ten prekonal Šilovsa. Vyrovnaný stav však vydržal iba minútu, keď sa Blacers poľahky dostal cez Weegara a švihom trafil pod lapačku Montembeaulta - 2:1.

Kanada prestrieľala súpera v druom dejstve 16:6 a aj do tretieho vybehla aktívne. Vyrovnávajúci gól prišiel po 45 sekundách, keď Crouse vybojoval puk za bránkou, posunul ho Quinnovi a ten nachytal Šilovsa strelou spoza bránkovej čiary, ktorá sa mu od masky odrazila do siete. „Javorové listy“ dokonali obrat o sedem minút neskôr po peknej individuálnej akcii Fantilliho, ktorý si pri kľučke hodil puk pomedzi nohy Freibergsa a prestrelil Šilovsa - 3:2. Lotyši sa v ďalších minútach snažili tvoriť, ale zámorskí hráči ich do ničoho vážneho nepúšťali. Navyše tri minúty pred koncom zastavil ich snahy Batna, ktorý za kanadskou bránkou fauloval a musel na trestnú. Lotyši to v závere ešte skúsili bez Šilovsa, no do prázdnej bránky skóroval Laughton.

Hlasy po zápase (ČT Sport):

Scott Laughton: „Lotyši sa počas turnaja rozohrali a vedeli sme, že to nebude jednoduchý zápas. Majú dobrý tím, skvelého brankára, pohyblivých hráčov. Rýchly gól v úvode tretej časti nás dostal späť do hry a Fantilliho zásah patrí medzi highlighty. Celkovo to bol dobrý tímový výkon. Máme tu skvelú partiu, ktorá má jediný cieľ a všetci sa oň snažíme.“

Karlis Čukste, obranca Lotyšska: „Dali sme do toho maximum, hrali sme naplno, preto nie sme príliš sklamaní. Nedalo sa toho spraviť viac. Je to hokej, jeden vyhrá, jeden prehrá. Nebolo to o jednom momente, oni dali góly a my sme nepremenili naše šance. Zápas o bronz bude ťažký, nech to bude ktorýkoľvek súper. Musíme hrať tak ako dnes, na 100 percent a dúfajme, že premeníme naše šance a vyhráme.“