22. feb. 2024 o 07:30
mob, TASR, Koktejl

Koleník na výročie vraždy Kuciaka a jeho snúbenice: Kam sme sa odvtedy dostali?! Smutný odkaz herca

placeholder
Smutné výročie vraždy novinára a jeho snúbenice si pripomenul aj herec Ján Koleník.
Zdroj: TASR a instagram/jan_kolenik

Nezabudol.

Domáce promi
22. feb. 2024 o 07:30
Koleník na výročie vraždy Kuciaka a jeho snúbenice: Kam sme sa odvtedy dostali?! Smutný odkaz herca

Nezabudol.

Pred šiestimi rokmi (21. februára) došlo k úkladnej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Udalosť vyvolala šok a zdesenie na Slovensku, veľký ohlas vyvolala aj v zahraničí.

Ján Kuciak bol talent, aký sa nerodí často. Jeho novinárska zručnosť nespočívala v sieti informátorov či kontaktov na vysokých miestach, ale v práci s otvorenými zdrojmi informácií. V databázach, katastroch či registroch zmlúv dokázal nájsť súvislosti, ktoré boli neviditeľné pre všetkých okrem neho, hoci boli verejne prístupné pre všetkých.

Ján Kuciak vo svojich článkoch odkrýval podvody či korupčné schémy, písal o podozrivých aktivitách konkrétnych osôb. Svojimi článkami neohrozoval len reputáciu niektorých „podnikateľov“, ale aj ich ekonomické záujmy či beztrestnosť.

Smutné výročie vraždy si pripomenul aj herec Ján Koleník (44), ktorý sa pravidelne zúčastňuje aj na protestoch v uliciach Bratislavy. „Šesť rokov. Kam sme sa odvtedy dostali? Zlomoc, arogancia, premlčané trestné činy…“ napísal na svojej sociálnej sieti k fotografii zavraždených snúbencov.

Na jeho status reagovali desiatky ľudí, ktorí s ním súhlasili. „Čo je toto za národ nechápem. Máme strašne krátku pamäť. Ale neskutočne krátku. Neviem či ešte existuje nejaký zázrak, ktorý tejto krajine pomôže,“ komentovala Katarína a k nej sa pridala aj Karin: „Z vrahov sú ľudia vo vláde. Tam sme sa dostali,“ zakončila.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Najpravdepodobnejším motívom bola podľa polície jeho investigatívna žurnalistická práca. V prípade sú právoplatné tri rozsudky. Vykonávatelia vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.