25.03.2023 14:54
TASR, Koktejl

Česko smúti: Zomrel Emil Boček († 100), posledný z československých vojnových pilotov

placeholder
Generál Emil Boček.
Zdroj: Profimedia

Vo veku 100 rokov zomrel v sobotu český vojnový veterán Emil Boček.

Zahraničné správy
25.03.2023 14:54
Česko smúti: Zomrel Emil Boček († 100), posledný z československých vojnových pilotov

Vo veku 100 rokov zomrel v sobotu český vojnový veterán Emil Boček.

Bol príslušníkom československého letectva vo Veľkej Británii. O jeho úmrtí informovalo na sociálnych sieťach brnianske Komunitné centrum pre vojnových veteránov, píše portál Novinky.cz.

"Generál Boček bojoval za to, aby naša krajina bola demokratická, slobodná a nezávislá. Nech odpočíva v pokoji," uviedol na svojom Twitteri český premiér Petr Fiala. Boček sa narodil vo februári 1923 v Brne. Začal sa učiť za strojného zámočníka, avšak v roku 1939 sa mu podarilo utiecť z okupovaného Československa. Ako 16-ročný následne vstúpil do československej zahraničnej armády vo Francúzsku.

Po evakuácii skončil v Británii, kde absolvoval kurz pre mechanikov, približuje stanica TV Nova na svojej webstránke. Bol prijatý do britského Kráľovského letectva (RAF), a to ako jeden z jeho najmladších. Podľa TV Nova bol zároveň aj posledným z Čechov, ktorí sa k RAF pridali počas druhej svetovej vojny. Najskôr slúžil ako letecký mechanik v 312. stíhacej peruti a od roku 1944 ako pilot-stíhač letky "B" v československej 310. stíhacej peruti. Absolvoval celkovo 26 operačných letov. Z armády bol na vlastnú žiadosť prepustený v roku 1946.

Po vojne sa vrátil do Československa a otvoril si autodielňu, pričom pretekal aj na motorkách. Živnosť mu po roku 1948 komunistický režim znárodnil. Následne sa stal zamestnancom spoločnosti Mototechna. Oženil sa v roku 1951. Mal dve deti, dcéru a syna. S výnimkou vojnových rokov prežil celý svoj život v Brne, ktorého "čestným občanom" sa stal v roku 2017.

Armádnym generálom bol menovaný v roku 2019. V rovnakom roku mu bolo udelené aj najvyššie české štátne vyznamenanie - Rad bieleho leva I. triedy. Bol tiež dvojnásobným držiteľom Československého vojnového kríža a rôznych ďalších - českých, československých aj britských - vyznamenaní.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.