Planéta sa totiž otáča o niečo rýchlejšie ako predtým. Hodiny možno budú musieť okolo roku 2029 vynechať jednu sekundu, tzv. negatívnu priestupnú sekundu. Tvrdia to fyzici v štúdii publikovanej v prestížnom časopise Nature. Pritom doteraz sa sekundy pridávali, pretože rotácia Zeme sa spomaľovala. Ubranie sekundy môže negatívne ovplyvniť všetky počítačové systémy sveta.
„Je to bezprecedentná situácia a veľký problém. Nie je to obrovská zmena v rotácii Zeme, ktorá by viedla k nejakej katastrofe alebo niečomu podobnému, ale je to niečo pozoruhodné. Je to ďalšia známka toho, že sa nachádzame vo veľmi neobvyklom období. Topenie ľadu na oboch krajinských póloch pôsobí proti prudkému zrýchleniu planéty a pravdepodobne oneskorilo túto globálnu sekundu zúčtovania asi o tri roky,“ uviedol hlavný autor štúdie profesor Duncan Agnew z Kalifornskej univerzity v San Diegu.
„Smerujeme k zápornej prestupnej sekunde. Otázka nie je či, ale kedy ju odpočítame,“ dodal Dennis McCarthy z oddelenia na meranie času Amerického námorného observatória.
Astronomický čas zaostával za atómovým o 2,5 milisekundy každý deň. Tieto denné zlomky sekúnd sa každých niekoľko rokov sčítali na celé sekundy. Od roku 1972 sa medzinárodní časomerači rozhodli pridávať v júni alebo decembri priestupnú sekundu, aby astronomický čas dohnal atómový čas.
Medzi rokmi 1972 a 2016 pribudlo dvadsaťsedem samostatných prestupných sekúnd, pretože Zem sa spomaľovala. Tempo spomaľovania sa však znižovalo. Okolo roku 2017 sa tempo spomaľovania spomalilo do tej miery, že sa Zem v skutočnosti začala zrýchľovať.
Pridávanie sekundy je podľa odborníkov oveľa menší problém ako jej odčítanie. Preskočiť sekundu bude podľa expertov ťažšie, pretože softvérové programy sú navrhnuté tak, aby čas sčítali, nie odčítali.