29. feb. 2024 o 20:33
TASR, Koktejl

Tvrdé slová na adresu Bidena: Toto mu odkázal Trump!

placeholder
Trump vyzval Bidena, aby podstúpil kognitívny test.
Zdroj: TASR/AP

Bývalý americký prezident sa vyjadril otvorene.

Zahraničné správy
29. feb. 2024 o 20:33
Tvrdé slová na adresu Bidena: Toto mu odkázal Trump!

Bývalý americký prezident sa vyjadril otvorene.

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval vo štvrtok prezidenta Joea Bidena, aby podstúpil kognitívny test. Skritizoval ho tiež za "príšerné rozhodnutia". TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Trump sa pravidelne chváli svojím výsledkom v jednoduchom teste na zistenie demencie a vyvoláva tým posmech kritikov. Obaja politici však urobili už veľa prešľapov, čo posilnilo obavy z ich pokročilého veku a mentálnych schopností.

"Skorumpovaný Joe Biden musí absolvovať kognitívny test. Možno takto budeme môcť zistiť, prečo robí také príšerné rozhodnutia," napísal Trump (77) na sociálnej sieti Truth Social. "Ja som absolvoval dva z nich a oba s vynikajúcimi výsledkami (bez chýb!). Všetci prezidenti alebo ľudia uchádzajúci sa o úrad prezidenta by mali povinne tento test robiť!" dodal. Trump sa však chváli testom, v ktorom si mal zapamätať päť slov v správnom poradí.

Biden (81) absolvoval v stredu každoročnú zdravotnú prehliadku a lekári ho vyhlásili za "schopného vykonávať službu" hlavy štátu. Uviedli, že za posledný rok nenastali v Bidenovom zdraví žiadne pozorovateľné zmeny. Biely dom informoval, že nepodstúpil kognitívny test, pretože nebol pokladaný za potrebný. "Prezident absolvuje kognitívny test každý deň, keďže prechádza od jednej témy na druhú, a pritom rozumie týmto témam do detailov," povedala hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

Prieskumy verejnej mienky neustále ukazujú, že väčšina Američanov nechce v novembri opakovanie prezidentského súboja medzi Bidenom a Trumpom, pričom oboch pokladá za pristarých.

Trump bežne vykresľuje Bidena ako zúboženého a neschopného zastávať prezidentský úrad napriek tomu, že aú prakticky rovesníci a sám mal množstvo prerieknutí a problémov s pamäťou. V posledných týždňoch napríklad označil maďarského premiéra Viktora Orbána za lídra Turecka a pomýlil si svoju rivalku v boji o republikánsku nomináciu Nikki Haleyovú s bývalou predsedníčkou Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou.