19. apr. 2024 o 10:54
TASR, Koktejl

Reakcia na incident v Iráne: Ktoré letecké spoločnosti menili trasy svojich letov?

placeholder
Niektoré trasy sa zmenili (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Najmenej dve letecké spoločnosti v piatok narýchlo zmenili trasy svojich lietadiel po uzavretí iránskeho vzdušného priestoru.

Zahraničná politika
19. apr. 2024 o 10:54
Reakcia na incident v Iráne: Ktoré letecké spoločnosti menili trasy svojich letov?

Najmenej dve letecké spoločnosti v piatok narýchlo zmenili trasy svojich lietadiel po uzavretí iránskeho vzdušného priestoru.

Irán uzavrel časť svojho vzdušného priestoru a niektoré letiská v reakcii na nočný útok, za ktorým podľa amerických médií stojí Izrael. Lietadlá boli presmerované na iné letiská alebo sa vrátili na miesto odletu, informovala agentúra Reuters s odvolaním na webstránku na sledovanie letovej prevádzky Flightradar24.

Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia. Reagujú tak na správy amerických médií o izraelskom nočnom útoku na Irán. TASR informuje na základe agentúry AFP a televízie al-Džazíra. "Neexistujú žiadne správy o útoku zo zahraničia proti Isfahánu alebo inej časti Iránu," uviedla iránska tlačová agentúra Tasnim s odvolaním sa na "informované zdroje".

Irán v reakcii na útok dočasne uzavrel letiská v Teheráne a mestách Širáz a Isfahán. Letecká spoločnosť Flydubai ešte pred ich znovuotvorením uviedla, že ruší piatkové lety do Iránu. Dodala, že jedno z jej lietadiel, ktoré smerovalo do tejto krajiny, sa vrátilo do Dubaja.

Let spoločnosti Iran Air z Ríma do Teheránu bol v noci na piatok presmerovaný do tureckej Ankary, vyplýva z údajov na webe Flightradar24. Spoločnosti Emirates, Turkish Air, Wizz Air Abu Dhabi a Belavia krátko po útoku pokračovali v letoch cez časti iránskeho vzdušného priestoru, ktoré neboli uzavreté.

Mnohé západné a ázijské aerolínie sa vyhýbali Iránu už pred nočným útokom, ktorý prišiel niekoľko dní po iránskom raketovom a dronovom údere na Izrael. Nemecká spoločnosť Lufthansa v stredu predĺžila pozastavenie svojich letov do Teheránu do konca mesiaca, pretože v regióne pretrvávajú bezpečnostné obavy.

Austrálske aerolínie Qantas Airways minulý víkend uviedli, že v dôsledku obáv z bezpečnostnej situácie na Blízkom východe zmenili trasu letov medzi Perthom a Londýnom a pridali zastávku na doplnenie paliva v Singapure, aby sa ich lietadlá vyhli iránskemu vzdušnému priestoru.