Ivan (57) z českého Benešova si celý život potrpel na svoj zdravie. Pár rokov dozadu ho ale začal trápiť kašeľ, ktorého sa nevedel zbaviť. S problémom zašiel lekárovi a ten ho poslal za špecialistom. Ten mal podozrenie na pľúcnu embóliu a preto si ho nechali týždeň v nemocnici, kde mu podávali lieky.
Po šiestich mesiacoch sa však Ivanov kašeľ zhoršoval až konečne prišli lekári na to, čo mu je. Správy ale priaznivé neboli. Muž trpí pľúcnou fibrózou, ktorá sa nedá liečiť. „Pri CT vyšetrení objavili zmeny na pľúcach a hneď ma poslali na pľúcnu kliniku. Tam som sa dozvedel, že mám pľúcnu fibrózu v pokročilom štádiu. Nasadili mi lieky, ktoré však nezaberali. Po pol roku mi lekárka oznámila, že jediné, čo pomôže, je transplantácia pľúc,“ povedal Ivan pre Blesk. „Nebolo čo riešiť, hneď som súhlasil, že do toho pôjdem." vysvetlil.
Po absolvovaní všetkých vyšetrení a rozhodnutia konzília odborníkov sa Benešovčan dočkal nových pľúc asi po ročnom čakaní, no medzitým sa jeho stav zhoršoval a už pri bežných činnostiach sa zadýchaval.
Bez kyslíkového prístroja nebol schopný fungovať. Prvé dni po operácii boli pre neho a jeho rodinu krušné. „Trvalo týždeň, kým som sa prebral, ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Po prebudení som bol veľmi oslabený, nemohol som hovoriť. Inak som sa ale cítil dobre, nič ma nebolelo,“ opísal.
Idiopatická pľúcna fibróza (IPF) spôsobuje zjazvenie, hrubnutie alebo tvrdnutie pľúcneho tkaniva. Jej presná príčina zatiaľ nie je známa a bez liečby môže byť smrteľná. Medicína v súčasnosti nepozná liek, ktorým by sa ochorenie dalo vyliečiť, dá sa však spomaliť jeho rozvoj. TASR o tom informoval Vladimír Neckár z občianskeho združenia (OZ) Nádej pre pľúca.
IPF patrí medzi tzv. zriedkavé ochorenia, celosvetovo ním trpia asi tri milióny ľudí a na Slovensku ho má asi 215 pacientov. Medzi najčastejšie príznaky patrí nevysvetliteľná chronická dýchavičnosť, a to najmä pri záťaži. „Pacienti s pokročilejším štádiom ochorenia sa môžu zadýchať už po tom, ako prejdú pár metrov či vyjdú na prvé poschodie,“ hovorí Neckár, ktorý trpí IPF.
Typickými príznakmi sú dlhotrvajúci suchý a dráždivý kašeľ, plytké dýchanie, únava, úbytok hmotnosti a paličkovité prsty. Pre väčšinu pacientov sú typické aj praskavé zvuky pri nádychu.
Klinické štúdie ukázali, že pacienti bez liečby strácajú funkčnosť pľúc dokonca aj vtedy, keď je ich ochorenie v najskoršom štádiu. V súčasnosti sú k dispozícii takzvané antifibrotiká, ktoré priamo zasahujú do procesu zjazvovania tkaniva. Neliečia už zjazvené časti pľúc, ale dokážu predísť zjazveniu ďalších zdravých alebo minimálne postihnutých častí pľúc alebo ho spomaliť.
Liečba IPF je podľa Neckára nevyhnutná najmä preto, lebo dokáže ovplyvniť neskorší vývoj ochorenia. U pacientov s IPF sa môže vyskytnúť nečakané akútne zhoršenie klinického stavu vyvolané sekundárnymi komplikáciami ako pneumónia, srdcové zlyhávanie, pľúcna embólia a pneumotorax.