Vedci z Bristolskej univerzity varujú pred liekmi proti bolesti na predpis. Ide často o opiáty, na ktorých môže vzniknúť závislosť. Vo svojom prieskume zistili, že každý tretí používateľ liekov proti bolesti na predpis vykazoval známky závislosti.
Opiáty, ako je kodeín, morfín, oxykodón a tramadol, môžu poskytnúť vysoko účinnú úľavu od bolesti pri krátkodobom použití. Pri dlhodobom užívaní však môžu vyvolať závislosť, spôsobiť problémy s fyzickým a duševným zdravím alebo dokonca smrť v dôsledku predávkovania.
Vedci z Bristolskej univerzity analyzovali 148 štúdií zahŕňajúcich viac ako 4,3 milióna dospelých pacientov s chronickou bolesťou liečených opiátmi. Rozdelili ich do štyroch kategórií podľa problémov s užívaním.
Z analýzy dát vyplýva, že každý desiaty pacient mal formálnu diagnózu závislosti a poruchy užívania opiátov. Takmer každý tretí vykazoval známky a príznaky závislosti a poruchy užívania opiátov, ako je túžba po lieku, tolerancia voči účinku alebo abstinenčné príznaky.
„Klinickí lekári a tvorcovia politík potrebujú presnejší odhad prevalencie problematického užívania opiátov u pacientov s bolesťou, aby mohli zmerať skutočný rozsah problému a v prípade potreby zmeniť pokyny na predpisovanie a vyvinúť a implementovať účinné intervencie na zvládnutie problému,“ uviedli autori z Bristolu.