Jednoročné dievčatko s rýchlo napúchajúcou hlavou zomrelo len niekoľko dní po tom, čo lekári objavili v jej lebke plod, ktorý bol kedysi jej dvojčaťom, píše The Sun. Batoľa bolo prijaté do nemocnice kvôli rastúcej lebke a neschopnosti sedieť alebo stáť. Mala tiež oneskorený motorický a rečový vývoj, vedela povedať len „mama“.
Po tom, čo vyšetrenia odhalili, že príznaky dievčatka spôsobuje feotus - ktorý má chrbticu, orgány a prsty - rastúci v jej mozgu, neurochirurgovia embryo z lebky odstránili. Embryo bolo veľké 18 cm - malo deformované črty a končatiny, ako aj dlhé kosti a chrbticu. Ročné dievčatko však zomrelo necelé dva týždne po operácii, pretože poškodenie mozgu bolo príliš vážne.
Jej neuveriteľne zriedkavý stav je známy ako fetus in fetu (FIF) alebo parazitický plod, ktorý sa vyskytuje približne u jedného z 500 000 pôrodov. Ide o zriedkavú vývojovú anomáliu, pri ktorej sa deformovaný plod nachádza v tele druhého dvojčaťa - zvyčajne v brušnej dutine. Plody sa však našli aj na iných nezvyčajných miestach, napríklad v lebke, panve a ústach. V lekárskej literatúre bolo zaznamenaných menej ako 200 prípadov.
Tento stav je takmer na 100 % smrteľný, ak sa vyskytne v hlave, napísali Xuewei Qin a Xuanling Chen, autori štúdie a anestéziológovia z Peking University International Hospital, v časopise American Journal of Case Reports.
„FIF zostávajú záhadou a ich príčiny a mechanizmy môžu súvisieť so znečistením životného prostredia, genetikou, nízkymi teplotami, vystavením pesticídom počas skorého tehotenstva a inými faktormi,“ uviedli vo svojej správe o prípade dievčatka. Toto ochorenie býva spozorované až v neskorších štádiách tehotenstva, čo sťažuje včasnú diagnostiku.
V prípade ročného dievčatka lekári zistili abnormality v hlavičke, keď bola jej mama v 33. týždni tehotenstva, počas prenatálneho vyšetrenia. Magnetická rezonancia však nemohla poskytnúť žiadne ďalšie informácie. Dievčatko sa narodilo cisárskym rezom v 37. týždni, keďže bolo v polohe na konári. Už vtedy lekári zistili, že jej hlava je abnormálne veľká.