Myslia si to vedci z Nového Zélandu, z štúdie ktorých vyplýva, že kto cvičí denne v priemere šesť minút, má zdravší mozog a nižšie riziko rozvoja Alzheimerovej choroby. Autori z University of Otago testovali účinky intenzívneho tréningu na zdravie mozgu. A zistili, že šesť minút intenzívneho šliapania na bicykli viedlo k produkcii dostatočného množstva mozgového proteínu, ktorý zlepšuje zdravie mozgu a jeho funkcie.
Onou látkou je mozgový neurotrofný faktor BDNF, ktorý má vplyv na kognitívne funkcie (myslenie a pamäť), správanie a odolnosť voči stresu. „BDNF sa ukázal ako veľmi sľubný na zvieracích modeloch, ale farmaceutické zásahy doteraz nedokázali bezpečne využiť ochrannú silu BDNF u ľudí. Podľa nás bolo potrebné preskúmať nefarmakologické prístupy, ktoré môžu využiť kapacitu mozgu na prirodzené zvýšenie BDNF v ňom, aby si ľudia pomohli k zdravému starnutiu,“ uviedol k výsledkom štúdie profesor Travis Gibbons z University of Otago.
Z experimentálneho výskumu vyplýva, že šesťminútové intervaly vysoko intenzívnej jazdy na bicykli zvýšili množstvo BDNF obiehajúceho v mozgu štyrikrát až päťkrát v porovnaní s dlhodobou pomalou jazdou na bicykli. Štúdia podporuje závery iných výskumov, podľa ktorých je pre zdravie mozgu (a nielen mozgu) lepší kratší intenzívny pohyb (šprint) ako pomalá a dlhšia aktivita.
„Teraz skúmame, aký vplyv má na produkciu BDNF dlhšie hladovanie, napríklad až trojdňové. Zaujíma nás, či intenzívne cvičenie na začiatku pôstu urýchľuje priaznivé účinky pôstu. Pôst a cvičenie sa zriedka študujú spoločne. Domnievame sa, že pôst a cvičenie je možné využiť spoločne na optimalizáciu produkcie BDNF v ľudskom mozgu,“ dodal profesor Gibbons.