26. nov. 2023 o 10:00
žani, TASR, Koktejl

Patejdla († 68) a Lubyovú († 56) zabil zákerný typ rakoviny: Dominuje aj na Slovensku, pozor na tieto príznaky!

placeholder
Podľahli rovnakej chorobe.
Zdroj: TASR – František Iván

Rakovina pankreasu sa stala osudnou legendárnemu hudobníkovi aj bývalej ministerke.

Zdravie
26. nov. 2023 o 10:00
Patejdla († 68) a Lubyovú († 56) zabil zákerný typ rakoviny: Dominuje aj na Slovensku, pozor na tieto príznaky!

Rakovina pankreasu sa stala osudnou legendárnemu hudobníkovi aj bývalej ministerke.

Zákernej chorobe v auguste podľahol Vašo Patejdl († 68) a pred pár dňami i Martina Lubyová († 56). Kým vedkyňa a exšéfka rezortu školstva bojovala s rakovinou tri roky, spevák sa o nej dozvedel len pár dní pred smrťou.

"Verte, že nikto z nás nebol pripravený na takýto rýchly odchod. Môjho manžela nečakane a predovšetkým celkom skryto zasiahla veľmi zákerná choroba. Jeho smrť bola dôsledkom celkového vyčerpania organizmu pri postupujúcom zákernom zhubnom ochorení pankreasu. Diagnózu mu lekári oznámili len 14 dní pred tým osudným dňom. Najprv sme o jeho chorobe vedeli len ja a Vašo, potom jeho traja synovia," napísala na sociálnej sieti vdova Miluše Patejdlová.

Každý rok u nás pribudne vyše tisíc nových prípadov

Presné príčiny vzniku rakoviny pankreasu nie sú známe. Môžu ho však podmieniť fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, obezita, cukrovka či chronický zápal pankreasu. Rizikovými faktormi sú aj mutácie v určitých génoch, rodinná anamnéza či dedičnosť. Upozornil na to Národný onkologický inštitút (NOI). Apeluje preto na ľudí, aby nepodceňovali zdravý životný štýl.

"Celosvetovo je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí u mužov a žien, ktorá dominuje aj na Slovensku. Slovensko je v počte novozistených prípadov rakoviny pankreasu ročne štvrté na svete a druhé v Európe (podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie). Každý rok u nás pribudne takmer 1100 nových prípadov," priblížil inštitút na sociálnej sieti.

Aké sú príznaky?

Medzi najčastejšie príznaky rakoviny pankreasu patria nevoľnosť, vracanie, žltačka, depresia, bolesti brucha a chrbtice. Rovnako aj nevysvetliteľné chudnutie, tmavý moč, hnačka alebo ílovitá stolica, zhoršenie cukrovky či hlboká žilová trombóza.

Inštitút upozornil, že v súčasnosti neexistuje žiadny spoľahlivý skríningový test alebo metóda, ktorá by dokázala správne a včas identifikovať skorú formu rakoviny pankreasu. "Osveta hrá kľúčovú rolu, aby sa znižoval vplyv rizikových faktorov a aby sa karcinóm pankreasu zachytil podľa možností čo najskôr," dodal.