Časozberný obraz päťročného prezidentovania Zuzany Čaputovej čoskoro vstúpi do kín. Bývalú hlavu štátu sprevádzala dôležitými obdobiami kamera režiséra Mareka Šulíka, ktorý o svojom dokumente porozprával pre denník Blesk. Ukazuje prelomové momenty z osobného aj politického života prezidentky Čaputovej. Diváci ju uvidia ako političku, ale aj ako matku a dcéru.
Dokument je zároveň svedectvom turbulentných piatich rokov, chaosu a zvratov na politickej scéne Slovenska, ktoré ovplyvnila pandémia a vojna na Ukrajine. Kam až pustila kameru Čaputová?
"Bola dohoda, že v situácii, keď bude mať pocit, že ju tam tá kamera obťažuje, budem musieť odísť. A vždy bola veľmi láskavá, vždy mi behom schôdzky povedala, že sa rozprávajú a potom potrebujú ešte niečo prebrať, napríklad utajované fakty. Alebo nemala rada, keď sa hodnotili ľudia. A posledná vec bola rodina, ktorú tam nechcela zbytočne zaťahovať a traumatizovať," uviedol pre Blesk režisér.
Nespokojná s filmom
Zuzana Čaputová mala podľa tvorcu rozhodujúce slovo v tom, ako bude vyzerať finálna verzia. Autorizácia bola jednou z podmienok. "Ja teda hneď na úvod musím povedať takú vec, že ona nie je veľmi spokojná s tým filmom," prekvapil. Dôvodom má byť to, že jej zmysel pre vykonávanie funkcie prezidentky je farebnejší a pozitívnejší.
"Tie pozitívne stretnutia s ľuďmi, ten program, ktorý sa snažila presadzovať, že to neboli len prázdne slová, ale že to boli aj nejaké aktivity, ktoré robila. A z toho vo filme nie je nič. Pretože sa zameriava na základný boj politických strán," vysvetlil Šulík.
Prezradil, že bývalá prezidentka si priala, aby toho film obsahoval ešte viac, keďže sa stane obrazom jej rokov vo funkcii hlavy štátu. "Chcela, aby súčasťou toho obrazu boli aj ďalšie aktivity. Zaoberala sa ekológiou, ochranou prírody, týranými ženami, ľuďmi na okraji spoločnosti, chudobou. A v tom filme nič nie je. Snažili sme sa ju nejak presvedčiť, že ten film rozpráva svoj vlastný príbeh," dodal s tým, že niektoré scény dala vystrihnúť z filmu aj Zuzana Čaputová.
Dokument mal svetovú premiéru na 28. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov (MFDF) Ji.hlava. Festival ho uviedol v hlavnej súťažnej sekcii Opus Bonum 25. októbra. Čaputová sa premiéry nezúčastnila, je odcestovaná. Prijala ponuku pôsobiť jeden semester na Stanfordskej univerzite v USA ako hosťujúca členka Inštitútu pre medzinárodné štúdiá.