12. júl. 2025 o 17:00
mob, Koktejl

Prerátali sa? Meteorológovia upresnili vyhliadky na zimu: TOTO môže prísť do Európy!

placeholder
Odborníci vydali predpoveď na zimu 2025/2026. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Aká bude nadchádzajúca zima?

Počasie
12. júl. 2025 o 17:00
Prerátali sa? Meteorológovia upresnili vyhliadky na zimu: TOTO môže prísť do Európy!

Aká bude nadchádzajúca zima?

Podľa najnovších klimatologických analýz existujú silné náznaky, že počas zimy 2025/2026 dôjde k oslabeniu polárneho víru – jedného z kľúčových prvkov, ktoré ovplyvňujú priebeh zimného počasia na severnej pologuli, píše Severe Weather.

Slabší polárny vír v stratosfére často znamená narušenie alebo oslabovanie tryskového prúdenia v nižších vrstvách atmosféry. To môže viesť k dynamickejšiemu a extrémnejšiemu priebehu zimy v oblastiach ako sú Spojené štáty, Kanada či Európa – vrátane Slovenska.

Meteorológovia upozorňujú na vznik „takmer ideálnej búrky“ podmienok, ktoré by mohli prispieť k výraznému oslabeniu tohto víru. Ide o tri hlavné globálne faktory - ENSO (Studené anomálie alebo slabá La Niña), QBO (Stratosférické vetry) a strata morského ľadu - ktorých vývoj sa momentálne sleduje. Práve kombinácia týchto faktorov by mohla vytvoriť podmienky pre mimoriadne rozkolísané zimné počasie.

V nasledujúcich týždňoch budú odborníci podrobne analyzovať vývoj týchto faktorov a ich vplyv na polárny vír a celkovú cirkuláciu atmosféry. Už teraz však odborné kruhy upozorňujú, že nadchádzajúca zima môže byť v porovnaní s bežným priemerom oveľa premenlivejšia – s možnosťou častejších vpádov arktického vzduchu do stredných zemepisných šírok, ale aj výkyvov medzi extrémnym chladom a teplejšími obdobiami.

Polárny vír tak opäť zohráva kľúčovú úlohu v tom, ako sa bude vyvíjať zimné počasie v našom regióne. Jeho sila či slabosť môže rozhodovať o tom, či nás čaká mierna alebo extrémna zima.

Čo je polárny vír?

Ide o rozsiahly systém cirkulácie studeného vzduchu nad polárnymi oblasťami severnej aj južnej pologule. Najčastejšie sa však sleduje severný polárny vír, keďže výrazne ovplyvňuje počasie v Európe, Severnej Amerike aj Ázii. Tento vír siaha vysoko do atmosféry – od spodnej vrstvy zemskej atmosféry, troposféry (kde prebieha bežné počasie), až po vyššiu stratosféru, kde sa nachádza aj ozónová vrstva.

Vedci rozdeľujú polárny vír na dve časti: hornú (stratosférickú) a dolnú (troposférickú). Horná časť má spravidla symetrickejší a kruhovitejší tvar, keďže sa pohybuje vysoko nad zemským povrchom bez veľkých prekážok. Dolná časť je ale oveľa náchylnejšia na narušenia – ovplyvňuje ju napríklad horský terén či silné tlakové útvary, ktoré môžu narušiť prúdenie vzduchu.

Stav polárneho víru je obzvlášť dôležitý počas zimy. Silný a stabilný vír zvyčajne udržiava studený arktický vzduch „uzamknutý“ v polárnej oblasti, čo prináša miernejšie podmienky pre Európu a Spojené štáty. Slabý vír však znamená narušený tryskový prúd a tým aj vyššiu pravdepodobnosť, že arktický vzduch prenikne do nižších zemepisných šírok – vrátane nášho regiónu. Výsledkom môže byť chladnejšia, zasneženejšia a premenlivejšia zima.