25. apr. 2024 o 06:41
TASR, Koktejl

Polícia zadržala tínedžera: Plánoval útok počas blížiaceho sa dôležitého podujatia

placeholder
Francúzska polícia zadržala len 16-ročného chlapca. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Na útok chcel použiť pušku alebo opasok s výbušninou.

Krimi
25. apr. 2024 o 06:41
Polícia zadržala tínedžera: Plánoval útok počas blížiaceho sa dôležitého podujatia

Na útok chcel použiť pušku alebo opasok s výbušninou.

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi, informovala v stredu francúzska spravodajská televízia BFM.

BFM spresnila, že tínedžera zadržali v utorok na základe jeho statusu na sociálnych sieťach, v ktorom oznámil svoj zámer zaobstarať si komponenty na výrobu opasku, aký používajú samovražední atentátnici, a potom "zomrieť ako mučeník v mene islamského kalifátu". Podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu status s týmto obsahom tínedžer zverejnil v pondelok na platforme Telegram.

Tohto chlapca francúzskej národnosti zatkli v utorok v jeho rodičovskom dome v Marignier v departemente Horné Savojsko v regióne Auvergne Rhône-Alpes hraničiacom so Švajčiarskom a Talianskom. Pri prehliadke domu sa našiel chlapcov mobilný telefón a rôzne ručne písané dokumenty vrátane sľubu vernosti IS.

Počas výsluchov tínedžer vyhlásil, že svoju samovražednú misiu plánoval uskutočniť počas olympijských hier, a to v parížskej obchodnej štvrti La Défense. Ako vražedný nástroj chcel použiť buď pušku alebo opasok s výbušninou. Cieľom vyšetrovania je zistiť, či skutočne došlo k plánovaniu teroristického činu a ak áno, v akom štádiu príprav bol zamýšľaný útok.