15. apr. 2024 o 14:03
TASR, Koktejl

Šéf diplomacie EÚ varuje: Blízky východ je na okraji útesu

placeholder
Batéria izraelského obranného raketového systému Iron Dome.
Zdroj: TASR/AP

Borrell očakáva od Izraela reakciu.

Zahraničné správy
15. apr. 2024 o 14:03
Šéf diplomacie EÚ varuje: Blízky východ je na okraji útesu

Borrell očakáva od Izraela reakciu.

Blízky východ sa ocitol na okraji útesu, vyhlásil v pondelok šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Zároveň vyzval na deeskaláciu konfliktu medzi Izraelom a Iránom, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters. "Sme na okraji útesu a musíme sa odtiaľ dostať preč," uviedol Borrell pre španielsku rozhlasovú stanicu Onda Cero. "Musíme stúpiť na brzdy," dodal.

Irán v noci na nedeľu zaútočil na Izrael viac než 300 bezpilotnými lietadlami a raketami, informovala izraelská armáda. Izraelu a jeho spojencom, vrátane USA či Británie, sa však podarilo zostreliť väčšinu z nich. Bezprecedentný útok bol podľa Teheránu odvetou za Izraelu pripisovaný nálet na iránske veľvyslanectvo v sýrskom Damasku aj iné "zločiny" vrátane vojny proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy.

Borrell uviedol, že očakáva od Izraela reakciu na tento bezprecedentný útok, no dúfa, že neprispeje k ďalšej eskalácii. V izraelskej pravicovej vládnej koalícii podľa Borrella panujú hlboké rozdiely medzi zástancami tvrdej línie, ktorí chcú neľútostnú odvetu, a umiernenejšou frakciou. Táto frakcia chce taktiež podniknuť odvetné opatrenia, avšak podľa Borrella nie spôsobom "odpoveď za odpoveď".

Šéf európskej diplomacie v nedeľu telefonoval s iránskym ministrom zahraničných vecí Hosejnom Amírom Abdollahjánom. Podľa Borrella Európska únia potrebuje mať čo možno najlepšie vzťahy s Iránom aj napriek sankciám uvaleným na islamskú republiku za jej sporný jadrový program a iné záležitosti. "Je v záujme všetkých, aby sa z Iránu nestala jadrová veľmoc a aby sa Blízky východ upokojil," uviedol Borrell.