17. apr. 2024 o 10:52
TASR, Koktejl

Hasiči už druhý deň bojujú s požiarom historickej budovy v Kodani: Burzu vybudujú nanovo

placeholder
Hasiči zasahujú pri požiari historickej budovy burzy v centre dánskej metropoly Kodaň.
Zdroj: TASR

Plamene sa snažili uhasiť celú noc

Zahraničné správy
17. apr. 2024 o 10:52
Hasiči už druhý deň bojujú s požiarom historickej budovy v Kodani: Burzu vybudujú nanovo

Plamene sa snažili uhasiť celú noc

Dánski hasiči v stredu bojujú už druhý deň s požiarom, ktorý zachvátil historickú budovu kodanskej burzy. Plamene sa snažili uhasiť celú noc, píše TASR na základe servisu agentúry AFP.

Požiar sa síce podarilo ešte v utorok dostať pod kontrolu, naďalej však horelo v časti budovy, ktorá prechádzala rekonštrukciou. V stredu ráno hasiči stále bojovali s plameňmi v poškodenej časti budovy, „kde zostali len vonkajšie steny“, napísali na sieti X.

Dodali, že pracujú na zabezpečení stability stien a monitorujú nepoškodené oblasti. Hasiči predpokladajú, že s ohňom budú bojovať ďalších 24 hodín. Požiar vypukol v utorok okolo 7.30 h pod medenou strechou budovy postavenej z červených tehál, z ktorej šľahali plamene a obrovské kúdoly čierneho dymu.

Hasiči potvrdili, že dôležité nosné konštrukcie boli zničené, zrútenie celej budovy však podľa nich nehrozí. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

Výkonný riaditeľ Dánskej obchodnej komory Brian Mikkelsen povedal, že jej predstavenstvo sa rozhodlo, že burzu vybuduje nanovo. V budove starej burzy, kde komora sídli, sa okrem iného nachádza aj veľká zbierka umenia.

Budovu známu v súčasnosti ako Börsen dal postaviť dánsky kráľ Kristián IV. Budovali ju v rokoch 1619 – 1640. Je to jedna z najstarších a najznámejších pamiatok Kodane. Renovovali ju v rámci osláv 400. výročia jej vzniku.