Sedenie je najškodlivejšia aktivita pre ľudské zdravie. Tvrdia to vedci z Londýnskej univerzity a Univerzity v Sydney. Podľa ich rozsiahlych analýz možno povedať, že spánok je pre srdce menej škodlivý ako sedenie na stoličke alebo na gauči.
Je jedno, či sedíte v práci alebo doma pri televízii, sedenie zabíja. Vždy je lepšie len tak blúdiť priestorom, robiť drobné aktivity alebo ležať a spať ako sedieť dlhšie ako hodinu v kuse. Sedenie výrazne zvyšuje riziko srdcových ochorení a úmrtí na ne.
Cvičenie je najlepším spôsobom ochrany zdravia srdca. Človek, ktorý sa zdvihne zo stoličky alebo gauča a začne sa pohybovať, prospieva svojmu srdcu a cievam tým, že zníži hladinu glukózy a cholesterolu v krvi. Vedci z Londýna a Sydney svoje závery opierajú o analýzu zdravia a správania 15 253 ľudí z piatich krajín sveta, ktorí mali na sebe prístroje merajúce úroveň ich aktivity počas 24 hodín denne.
Z analýzy vyplýva, že pokiaľ človek iba štyri až dvanásť minút sedenia denne nahradí pohybom, jeho zdravie srdca a ciev sa výrazne zlepší. Autori štúdie zistili, že nahradenie tridsiatich minút sedenia denne tridsiatimi minútami stredne intenzívneho až intenzívneho pohybu viedlo k najvýraznejšiemu úbytku zásobných tukov. Hladina cholesterolu sa tiež zlepšovala tým viac, čím viac minút sedenia denne človek nahradil cvičením.
„Z nášho výskumu vyplýva, že aj malé zmeny v pohybe môžu mať pozitívny vplyv na zdravie srdca, záleží však na intenzite pohybu. Najpriaznivejšou zmenou, ktorú sme pozorovali, bolo nahradenie sedenia stredne intenzívnou až intenzívnou aktivitou, čo môže byť beh, rýchla chôdza alebo chôdza po schodoch, v podstate akákoľvek aktivita, ktorá zvyšuje tepovú frekvenciu a zrýchľuje dýchanie, hoci len na minútu alebo dve,“ tvrdí autorka doktorka Jo Blodgett z Londýnskej univerzity s tým, že zo štúdie tiež vyplynulo, že sedenie je zhubnejšie ako spánok.