Natalie Pearce (52) bola v čase diagnózy pomerne mladá, fit a zdravá, spočiatku sa pocitmi nafúknutosti príliš neznepokojovala, píše The Sun. „Bol rok 2012 a ja som práve oslávila 40 rokov. Začala som mať zvláštne príznaky nadúvania. Prestala som pociťovať hlad a cítila som sa plná po zjedení hocičoho malého. Bol to zvláštny príznak, ale spočiatku som nepanikárila,“ spomína Natalie a vysvetľuje, že v danom období ju upokojoval i jej manžel David (56), ktorý pracuje v zdravotníctve.
Keď po niekoľkých týždňoch zvláštne pocity pretrvávali, zašla k lekárovi, no odpovede nenašla. Lekár uviedol, že pravdepodobne trpí syndrómom dráždivého čreva a mala by zmeniť stravu. Natalie však trvala na tom, že niečo nie je v poriadku. Napísal jej teda odporúčanie špecialistovi hoci uviedol, že nemá príznaky.
Natalie nevydržala čakať mesiace na vyšetrenie, a tak si zaplatila súkromné vyšetrenia vrátane magnetickej rezonancie, počítačovej tomografie a niekoľkých biopsií. Výsledky odhalili, že má rakovinu vaječníkov v treťom štádiu. „Keď lekár povedal, že je to rakovina vaječníkov, cítila som sa, akoby ma postrelili,“ povedala.
„Bola som presvedčená, že rakovinu vaječníkov majú starší ľudia. Moje deti mali len 10 a 12 rokov a ja som sa bála, že ich neuvidím vyrastať. V rodine som nemala žiadnu rakovinu. Vždy som bola štíhla, zdravá a nefajčiarka. Bola som v úplnom šoku,“ objasnila. Rakovina vaječníkov zvyčajne postihuje staršie ženy vo veku 75 a viac rokov. Natalie bola jednou zo 700 žien ročne, ktorým ochorenie diagnostikovali v 40-tke. „Keď si spätne pomyslím, že by som na prvé vyšetrenie čakala asi mesiac, neviem, či by som tu ešte bola. Práve rýchle vyšetrenia urobili rozdiel,“ dodala.
Natalie mala na každom vaječníku veľký útvar a rakovina sa jej rozšírila do brucha. Po chemoterapii podstúpila úplnú hysterektómiu, čo spôsobilo predčasnú menopauzu a v rámci klinickej štúdie absolvovala ďalšie kolá chemoterapie. V októbri 2014 podstúpila aj preventívnu dvojitú mastektómiu, pretože riziko vzniku rakoviny prsníka je u nej vzhľadom na gény vyššie. „Ukončenie liečby bolo v skutočnosti jedným z najťažších období, pretože ste absolútne vydesení, že sa to vráti. Šanca na recidívu je vysoká. Bolo to ako psychické mučenie,“ vysvetlila.
Žena preto odporúča ostatným, aby svoje príznaky brali vážne. „Všetci sme príliš zaneprázdnení svojimi životmi a nekladieme seba na prvé miesto. Presviedčame sa, že to nemôže byť také vážne. Ak však máte nejaké nezvyčajné príznaky, veďte si denník. Neberte nie ako odpoveď, lebo ak sa rakovina zachytí včas, je oveľa väčšia šanca, že sa dá liečiť,“ uzavrela.