23. júl. 2022 o 13:22
TASR, Koktejl

Pohroma po dohode Kyjeva s Moskvou: Odesou otriasli výbuchy

placeholder
Len niekoľko hodín po dohode, mestom otriasli výbuchy (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Výbuchy zaznamenali v skorých ranných hodinách.

Správy
23. júl. 2022 o 13:22
Pohroma po dohode Kyjeva s Moskvou: Odesou otriasli výbuchy

Výbuchy zaznamenali v skorých ranných hodinách.

Výbuchy otriasli v sobotu dôležitým ukrajinským prístavným mestom Odesa len jeden deň po tom, čo Kyjev a Moskva dosiahli zásadnú dohodu umožňujúcu obnovenie vývozu obilovín. Píše o tom britská stanica BBC.

Príčína niekoľkých výbuchov, ktoré juhoukrajinskú Odesu zasiahli v skorých ranných hodinách, nie je známa. Podľa podmienok piatkovej dohody však Rusko súhlasilo, že nebude ostreľovať ukrajinské prístavy, kým lode s nákladom obilia budú premávať.

Organizácia Spojených národov označila túto dohodu za "maják nádeje" po mesiacoch ozbrojeného rusko-ukrajinského konfliktu.

Predseda Odeskej oblastnej rady Olexij Hončarenko napísal na sociálnej sieti Telegram, že v meste bolo šesť výbuchov a že po útoku zachvátili odeský prístav plamene.

Hončarenko dodal, že ukrajinské vzdušné sily zostrelili niekoľko ďalších rakiet a že stíhačky sa zapojili do bližšie nešpecifikovaných leteckých súbojov nad mestom.

"Tieto špiny podpíšu jednou rukou dohodu a druhou zameriavajú rakety," napísal šéf oblastnej rady. "Takže – my potrebujeme lietadlá a musíme potopiť celú Čiernomorskú flotilu Ruskej federácie. To bude tá najlepšia dohoda na vývoz obilia," uviedol Hončarenko.

Zástupcovia Ukrajiny a Ruska v piatok oddelene podpísali v Istanbule dohody s OSN a Tureckom, ktoré umožnia vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more. V prístavoch alebo v silách na ukrajinskom pobreží uviazlo vyše 20 miliónov ton obilia a od neho sú závislé krajiny Blízkeho východu aj Afriky.

Ukrajinské čiernomorské prístavy sú zatiaľ zamínované, aby sa znemožnil ruský vojenský útok. Turecko je pripravené pomôcť s odmínovaním, aby tadiaľ bolo možné ukrajinské obilie vyvážať do sveta.