24. feb. 2024 o 19:00
emd, Koktejl

Známu lyžiarku († 54) priamo na svahu strhla lavína: Hrozná tragédia, onedlho sa mala vydávať!

placeholder
Catherine Rigby bola skúsená lyžiarka.
Zdroj: Instagram/@kashalaclare

Správu o jej smrti zverejnil zdrvený snúbenec.

Zahraničný šport
24. feb. 2024 o 19:00
Známu lyžiarku († 54) priamo na svahu strhla lavína: Hrozná tragédia, onedlho sa mala vydávať!

Správu o jej smrti zverejnil zdrvený snúbenec.

Známa americká lyžiarka Catherine Rigbyová zomrela 13. februára 2024 po páde lavíny. 54-ročná športovkyňa, známa pod prezývkou Kasha, zahynula v horskom stredisku Brezovica v Kosove. Smutnú správu podľa Sky News ako prvý zverejnil jej snúbenec Magnis Wofe Murray. "Mali sme sa v septembri brať. Teraz som sám a som zničený," napísal na Facebooku.

Oficiálny účet strediska zverejnil na Instagrame fotografiu záchranárov na zasneženom svahu pri vyťahovaní nosidiel s tým, že záchranári vytiahli telo obete z veľmi nebezpečnej časti kopca, hoci boli v ohrození vlastného života. Neupresnili, či išlo o Catherine.

Catherine Rigbyová bola telemarkovou, veľhorskou a expedičnou lyžiarkou, ktorá absolvovala prvovýstupy na niektoré z najuznávanejších vrcholov sveta a objavila sa vo viacerých filmoch a v americkej televíznej reality šou. Podľa polície bola považovaná za jednu z najlepších telemarkových lyžiarok na svete. Keď ju zasiahla lavína, lyžovala mimo turistických trás.

Zomrela napriek tomu, že jej snúbenec ju okamžite začal resuscitovať. Zavalila ju malá lavína v oblasti "Orlieho hniezda", ktorá je známa zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom, po tom, ako spadla na vrchole zjazdovky, uviedli pracovníci pátracej a záchrannej služby. K smrteľnému nešťastiu Catherine došlo v Brezovici, 50 kilometrov južne od kosovského hlavného mesta Priština, počas účasti na projekte Tour de Piste, ktorý tvoria skúsení lyžiari pohybujúci sa po neprebádaných lyžiarskych tratiach v obľúbených lokalitách.

Vo svojom poslednom príspevku na Instagrame Catherine uviedla, že čelili bočnému dažďu, veľkému topeniu snehu a príliš silnému vetru na spustenie vlekov. Ľudia ju v komentároch pod príspevkom opísali ako "inšpiratívnu", "žiarivú" a "milú sestru". Jej smrť potvrdilo americké ministerstvo zahraničných vecí bez uvedenia mena alebo ďalších podrobností "z úcty k rodine v tomto ťažkom období".

Catherine Rigbyová sa narodila v roku 1970 v meste Stowe v štáte Vermont a už ako dieťa začala s telemarkovým lyžovaním. Ide o kombináciou alpského a klasického lyžovania, pri ktorom športovec ohýba kolená vždy, keď musí zatočiť. Päta je pripevnená k prednej časti viazania pomocou sklopného lanka. Catherine sa zúčastňovala na pretekoch v telemarku a súťažiach v extrémnom lyžovaní v USA, Kanade, Južnej Amerike, na Novom Zélande, v Rusku, Ázii, Európe, Indii a na Strednom východe.

Zlyžovala najvyšší vrchol Sibíri, Kirgizska, Číny a mongolských Päť svätých vrcholov a bola jednou z troch žien v USA, ktoré zlyžovali osemtisícový vrchol v Himalájach. Naposledy sa objavila vo filme Edge Of Never z roku 2009 a o šesť rokov neskôr bola účastníčkou tretej série Ultimate Survival Alaska, kde jej tím skončil druhý.