Kanadská tvorkyňa obsahu na TikToku menom Emily (33) odhalila, že počas dlhého letu takmer zomrela, a to kvôli nebezpečným zdravotným komplikáciám. Poznamenala, že jej príznaky spôsobila krvná zrazenina, ktorá sa rozšírila do oboch jej pľúc. Ako informoval portál LADBible, domnieva sa, že ak by nedostala rýchlu lekárku pomoc, už by nebola nažive.
Nečakané komplikácie
Emily, ktorá je na TikToku známa vďaka profilu @alwayssingingmom, v nedávnom príspevku prezradila, že počas 13-hodinového letu z kanadského Toronta do Dubaja sa náhle začala cítiť zle. Vo videu uviedla, že po tom, čo desať hodín sedela na jednom mieste bez pohnutia, sa rozhodla ísť na toaletu. Počas čakania sa však u nej objavila hlboká a ostrá bolesť na hrudi, ktorá ju prinútila kašľať. "Potom som spadla a udrela sa hlavou o zem, pričom som okamžite odpadla," vysvetlila.
Kanaďanka ďalej povedala, že viac ako 5 minút bola v bezvedomí, hoci sa jej personál v lietadle snažil pomôcť. "Kvôli pádu mám monokel a rozsiahle modriny po celom tele," pokračovala.
Zákerné ochorenie ju takmer zabilo
Po tom, ako sa Emily prebrala, jej lekár na palube a letušky pomohli do biznis triedy. "Veľa som zvracala a potila som sa," dodala s tým, že po pristátí v Dubaji a vyhľadaní pomoci jej bola diagnostikovaná život ohrozujúca krvná zrazenina, ktorá zasiahla obe jej pľúca. "Je v podstate zázrak, že som stále nažive," prezradila.
Emily sa okrem toho vo videu podelila o dôvod, prečo sa lekári domnievajú, že inak zdravá žena náhle vážne ochorela. Poznamenala, že jej stav spôsobila kombinácia dlhého sedenia v lietadle a užívania hormonálnej antikoncepcie. "Prosím, vstávajte a pohybujte sa počas dlhých letov," vyzvala svojich sledujúcich.
Je teda pravda, že diaľkové lety môžu spôsobiť hlbokú žilovú trombózu (DVT)? Podľa usmernení britskej NHS ide o naliehavý zdravotný stav, keď sa v žile, zvyčajne v nohe, vytvorí krvná zrazenina. Tá sa potom môže dostať až do pľúc a spôsobiť život ohrozujúce ochorenie známe ako pľúcna embólia.
Odborníci upozorňujú, že ľudia na cestách trvajúcich viac ako tri hodiny, či už lietadlom, autom alebo autobusom, sú vystavení vyššiemu riziku vzniku DVT. Zvýšená pravdepodobnosť tohto ochorenia hrozí aj osobám užívajúcim antikoncepčné tabletky alebo hormonálnu substitučnú liečbu. Aby ste znížili riziko vzniku komplikácií počas dlhých ciest, NHS odporúča:
- nosenie voľného oblečenia;
- ohýbanie a narovnávanie nôh, chodidiel a prstov na nohách každých 30 minút;
- pitie dostatočného množstva tekutín;
- nosenie kompresných ponožiek;
- pravidelné prestávky v sedení, ak je to možné.