10. júl. 2023 o 05:30
mob, TASR, Koktejl

Slovákovi v obchode v Maďarsku takmer vypadli oči z jamiek: Aha, čo behalo po pečive!

placeholder
Nakupujúcemu v Maďarsku takmer vypadli oči z jamiek: Myš medzi pečivom.
Zdroj: Facebook/Nekŕmte nás odpadom

Toto v pečive vidieť nechcete.

Zaujímavosti
10. júl. 2023 o 05:30
Slovákovi v obchode v Maďarsku takmer vypadli oči z jamiek: Aha, čo behalo po pečive!

Toto v pečive vidieť nechcete.

Máte tip? Pošlite nám ho na tip@koktejl.sk

Slovenský zákazník v maďarskom supermarkete sa naskytol nevídaný pohľad. Počas nakupovania sa mu podarilo na fotku zachytiť myšku ako sa prechádza po žemliach a poslať na tip do facebookovej skupiny Nekŕmte nás odpadom.

Niektorí komentujúci sa nad malým hlodavcom rozplývali, no iným to rozkošné ani vtipné neprišlo. „To sa stava aj u nás...“ napísala Bibiana. „V každých potravinách sú myši. Skôr by som to riešila tým, že by som to oznámila predavačkám a sledovala ich reakciu. Či im je to jedno, alebo by stiahli potraviny kde sa myška nachádzala,“ dodala Michaela. Čo si o takomto náleze myslíte vy?

Module ITT: Anketa

Najvyšší podiel vo výdavkoch domácností v európskych krajinách tvoria potraviny

V krajinách V4 domácnosti na ne míňajú 21 až 26 percent svojich príjmov. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) sa v krajinách Vyšehradskej skupiny (V4) v marci 2023 pohybovala v intervale od 14 % do 26 %.

Najvyššiu infláciu si udržalo Maďarsko, v marci tam spotrebiteľské ceny vzrástli o 25,6 %. Naopak, najmenej sa ceny medziročne zvýšili na Slovensku, a to o 14,8 %. Poľsko vykázalo v treťom mesiaci tohto roka rast spotrebiteľských cien na úrovni 15,2 % a Česko 16,5 %.

Rast cien v krajinách V4 už dlhšie patrí podľa štatistikov k relatívne najvyšším spomedzi členských štátov EÚ a všetky štyri krajiny mali aj v marci 2023 rast cien výrazne vyšší, ako bol priemer EÚ, ktorý predstavoval 8,3 %. Marcové hodnoty už naznačovali súčasné, aj keď len mierne spomaľovanie rastu spotrebiteľských cien.

Slovenské domácnosti míňajú na potraviny a nealko nápoje viac ako štvrtinu svojich výdavkov, čo je najviac spomedzi krajín V4. V Česku, Maďarsku a Poľsku finančné náklady na potraviny tvoria približne 21 %.

Druhú najväčšiu položku z výdavkov českých, poľských a slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie, vrátane energií. V prípade Maďarska sú to výdavky na dopravu, ktoré tvoria výrazne vyšší podiel ako na bývanie s energiami.