23. apr. 2024 o 21:11
TASR, Koktejl

Ukrajina sa zrejme už čoskoro dočká prvej časti finančnej pomoci z USA: Čaká sa len na jednu vec

placeholder
Prezident USA Joe Biden.
Zdroj: TASR/AP

Prezident je pripravený poslať pomoc Ukrajine čo najskôr.

Zahraničná politika
23. apr. 2024 o 21:11
Ukrajina sa zrejme už čoskoro dočká prvej časti finančnej pomoci z USA: Čaká sa len na jednu vec

Prezident je pripravený poslať pomoc Ukrajine čo najskôr.

Pentagón je pripravený poslať Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote jednej miliardy dolárov, uviedli v utorok viacerí predstavitelia americkej vlády. Ide o prvú časť balíka, o ktorom v utorok rokuje americký Senát. TASR sa odvolala na agentúry AP a Reuters.

V sobotu ho schválila Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote takmer 61 miliárd dolárov (57,3 miliardy eur). V utorok o nej rokuje Senát. Americký prezident Joe Biden uviedol, že balík okamžite podpíše po schválení v Senáte, aby Ukrajina urýchlene dostala potrebné zbrane a vybavenie a mohla sa brániť proti ruskej agresii.

Balík pre Ukrajinu zahŕňa muníciu pre delostrelectvo a systémy protivzdušnej obrany, obrnené vozidlá a ďalšie zbrane. Niektoré budú na bojisko dodané veľmi rýchlo, v priebehu niekoľkých dní. Stanica CNN s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou v utorok uviedla, že časť z nich sa už nachádza v skladoch v Nemecku a Poľsku.

Rokovania v americkom Kongrese o balíku pomoci pre Ukrajinu niekoľko mesiacov blokovali republikánski kongresmani. Minulú stredu (17. apríla) predstavili alternatívny balík štyroch návrhov zákonov, z ktorých tri predpokladajú pomoc vo výške 60,8 miliardy dolárov pre Ukrajinu, 26,4 miliardy dolárov pre Izrael a 8,1 miliardy pre spojencov USA v indo-pacifickom regióne vrátane Taiwanu.