Pre mnohých z nás môže byť ranné vstávanie vyslovene utrpením. Niektorí ľudia preto tento problém často riešia tak, že si nastavia viac ako jeden budík, aby náhodou nezaspali. Ako informoval portál LADBible, podľa zdravotnej sestry by ste sa však tomuto spôsobu mali radšej vyhnúť, pretože môže narušiť vašu spánkovú rovnováhu.
Zdravotná sestra, ktorá je na TikToku známa ako Jordan, odhalila, prečo nie je dobrý nápad nastavovať si veľké množstvo ranných budíkov. Tento spôsob môže mať vplyv na váš REM spánok, čo je fáza, pri ktorej dochádza k rýchlemu pohybu očí.
Je tiež istou predzvesťou toho, že sa onedlho preklopíte do hlbokého spánku, v ktorom začnete snívať a vaše telo sa začne zotavovať po únave či bolesti. "Ak patríte k ľuďom, ktorí si nastavujú viacero budíkov, mám pre vás zlú správu. Prebúdzanie sa takýmto spôsobom v skutočnosti narúša váš REM cyklus. To spôsobuje množstvo problémov počas dňa, vrátane zvýšenej ospalosti, únavy, zmeny nálad a tiež zvyšuje hladinu kortizolu," uviedla zdravotná sestra vo videu. Nájdete ho na začiatku článku.
Jordan dodala, že takéto vstávanie tiež môže byť veľmi stresujúce pre váš organizmus. "Zakaždým, keď vám zazvoní budík, ste v reakcii na boj alebo útek, čo nie je veľmi zdravé pre srdce. Keď ráno začujete budík, okamžite vstaňte a prestaňte sa traumatizovať," dodala.
Množstvo používateľov však na radu odborníčky neodpovedalo súhlasne. Veľa ľudí totiž uviedlo, že si užívajú pocit toho, keď si môžu po prvom budíku ešte na chvíľu pospať. "Ja si medzi šiestou a pol ôsmou nastavujem budíky na každých 10 minút," poznamenal jeden z používateľov, zatiaľ čo druhý podotkol: "Mne sa podarí niektoré budíky prespať, a preto si ich nastavím niekoľko."
Iná používateľka zase odhalila, že namiesto hlasných budíkov používa oveľa lepší spôsob, ako sa prebudiť. "Môj telefón namiesto zvuku postupne rozsvieti svetlo. Keď som to vyskúšala po prvýkrát, doslova som sa zobudila s úsmevom na tvári," ozrejmila.