25. nov. 2024 o 21:11
TASR, Koktejl

Sergej Šojgu pricestoval do Kábulu: Prehĺbi sa spolupráca medzi Ruskom a Talibanom?

placeholder
Tajomník ruskej Rady bezpečnosti Sergej Šojgu.
Zdroj: TASR/AP

Šojgu sa v afganskom hlavnom meste stretol s delegáciou vedenou podpredsedom afganskej vlády pre hospodárske záležitosti Abdulom Ghaním Barádarom.

Zahraničná politika
25. nov. 2024 o 21:11
Sergej Šojgu pricestoval do Kábulu: Prehĺbi sa spolupráca medzi Ruskom a Talibanom?

Šojgu sa v afganskom hlavnom meste stretol s delegáciou vedenou podpredsedom afganskej vlády pre hospodárske záležitosti Abdulom Ghaním Barádarom.

Tajomník ruskej Rady bezpečnosti Sergej Šojgu rokoval v pondelok v Kábule s predstaviteľmi afganskej vlády vedenej Talibanom o prehĺbení bilaterálnej spolupráce. Afgancov taktiež ubezpečil o tom, že Moskva čoskoro Taliban vyradí zo svojho zoznamu zakázaných organizácií, informuje TASR podľa agentúry AFP.

Šojgu sa v afganskom hlavnom meste stretol s delegáciou vedenou podpredsedom afganskej vlády pre hospodárske záležitosti Abdulom Ghaním Barádarom. "Vyjadril záujem Ruska o zvýšenie úrovne bilaterálnej spolupráce s Afganistanom," uviedla na margo Šojguovej návštevy Barádarova kancelária na sociálnej sieti X.

"Oznámil tiež, že v záujme rozšírenia politických a hospodárskych vzťahov medzi oboma krajinami bude Islamský emirát čoskoro odstránený z tzv. čiernej listiny Ruska," dodala. AFP pripomína, že termínom Islamský emirát talibovia označujú Afganistan.

Od roku 2021, keď sa Taliban opäť dostal k moci v tejto krajine, sú tam návštevy zahraničných predstaviteľov veľmi zriedkavé, keďže žiadna krajina oficiálne neuznala tamojšiu vládu.

Taliban po nástupe k moci opätovne obmedzil slobodu žien a pre väčšinu západných krajín sa tak stal neprijateľným. Kábul však v ostatnom čase robí čoraz viac diplomatických ústupkov voči svojim regionálnym susedom, pričom kladie dôraz na hospodársku a bezpečnostnú spoluprácu.

Analytici tvrdia, že Moskva chce možno spoluprácu s Kábulom lepšie zvládať hrozbu zo strany afganskej odnože Islamského štátu - Chorásán (IS-K), ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za marcový teroristický útok na koncertnú halu pri Moskve, kde prišlo o život vyše 140 ľudí. Talibovia totiž opakovane vyhlasujú, že bezpečnosť je ich najvyššou vnútroštátnou prioritou a sľubujú, že militanti organizujúci zahraničné útoky budú z Afganistanu vypudení.

"Taliban je určite naším spojencom v boji proti terorizmu," povedal v júli ruský veľvyslanec v Afganistane Dmitrij Žirnov. "Pracujú na likvidácii teroristických buniek," dodal.