20. aug. 2024 o 05:00
mob, Koktejl

Z obľúbenej destinácie Slovákov sa stala džungľa: Domáci zápasia s hadmi či orientálnymi sršňami!

placeholder
Hlavné mesto Talianska strašia premnožené hady. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Zoológovi, ktorý je známy chytaním nebezpečných zvierat, neprestáva zvoniť telefón.

Zaujímavosti
20. aug. 2024 o 05:00
Z obľúbenej destinácie Slovákov sa stala džungľa: Domáci zápasia s hadmi či orientálnymi sršňami!

Zoológovi, ktorý je známy chytaním nebezpečných zvierat, neprestáva zvoniť telefón.

Rímsky zoológ Andrea Lunerti pre The Guardian vysvetlil, že talianske hlavné mesto sa stalo „poriadnou džungľou“. Môže za to nával hadov, orientálnych sršňov, čajok a potkanov v dôsledku kombinácie vysokých teplôt a pretrvávajúceho problému mesta s odpadkami.

„Je tu oveľa viac spozorovaných hadov ako predtým. Ich populácia počas zimy rástla, pretože bola teplá. Keby bola poriadna zima, neprežili by. Potom prichádzajú do mesta zo svojho prirodzeného prostredia, pretože tam je veľa potravinového odpadu a tam, kde je takýto odpad, sú potkany – ich hlavná korisť,“ prezradil Lunerti, ktorý je v Ríme známy chytaním nebezpečných zvierat.

Najbežnejším typom hada nájdeného v Ríme je bičovka zelená (nejedovatý druh), hoci chytil aj štyri zmije. Nedávno mu zavolala vystrašená žena po tom, čo na jej terasu spadol zelený had. Nedávno ho tiež kontaktovala polícia, aby odstránil jedného plaza, ktorý sa vyskytol sv šatni lekárov v nemocnici v okrese Parioli.

„Nájdete ich na terasách, v záhradách, v školských budovách. Jeden dokonca visel na mrežových dverách výťahu v obytnej budove, čo spôsobilo veľkú paniku. Hady vedia veľmi dobre nájsť miesta na úkryt v budovách, čakajú na správny okamih, kedy môžu odísť a loviť svoju korisť,“ povedal skúsený zoológ.

Od roku 2021 sa v Ríme udomácnili aj orientálne sršne, druh osy, ktorý migroval zo severnej Afriky a juhovýchodnej Ázie. Pôvodne boli spozorované v okrese Monteverde, no hniezda čoskoro pribudli v rohoch okien, na okeniciach, vetracích otvoroch, klimatizáciách a dokonca aj v štrbinách antických pamiatok v centre mesta.

„Rím skutočne potrebuje vyriešiť svoje odpadové hospodárstvo, inak uvidíme ešte viac hadov a sršňov, nehovoriac o potkanoch a čajkách – v Ríme je viac čajok ako vo Fregene (neďaleké pobrežné mesto),“ povedal Lunerti a dodal, že čajky aspoň trocha pomáhajú znížiť počet potkanov a hadov. Mestská rada ale uviedla, že neexistuje „žiadna džungľa“ a správy o hadoch a iných druhoch zvierat „neznamenajú poplach“.