16. jún. 2024 o 17:00
mob, TASR, Koktejl

Vrátili sa z dovolenky v Turecku a potom to začalo: Češka so synom skončili na infúziách!

placeholder
Po príchode z dovolenky skončila Češka so synom v nemocnici. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Takto si návrat z dovolenky nepredstavovali.

Zahraničné správy
16. jún. 2024 o 17:00
Vrátili sa z dovolenky v Turecku a potom to začalo: Češka so synom skončili na infúziách!

Takto si návrat z dovolenky nepredstavovali.

Ľudia sa väčšinou z dovoleniek vracajú so suvenírmi, stovkami fotiek a pozitívnymi zážitkami. Niektorí však majú to nešťastie, že im v cudzine niečo nasadne a po príchode domov musia vyhľadať lekársku pomoc. To sa stalo aj Češke, ktorá sa so svojimi problémami podelila v skupine na sociálnej sieti zameranej na cestovanie do Turecka, informuje TN.cz.

„V nedeľu sme prileteli z tureckej Antálie, a na druhý deň ležím v nemocnici, už mám tretiu infúziu. Pravdepodobne nejaký veľký problém s jedlom v hoteli,“ prezradila žena. K lekárovi dokonca musela vziať aj syna a spomína doslova nenastaviteľné zvracanie.

Predseda Združenia praktických lekárov Petr Šonka pre české médiu dovolenkárom pripomína, že s rizikom podobných komplikácií pri cestovaní do južných krajín počítať musíme. „Môže ísť o bežnú cestovateľskú hnačku, aj keď práve Turecko nie je typické pre tento druh zdravotných komplikácií ako Egypt. Najpravdepodobnejšia je zakaždým kontaminácia potravín baktériami, na ktoré Česi nie sú zvyknutí,“ povedal.

S podobnými komplikáciami sa turisti stretávajú každý rok v destináciách po celom svete. V roku 2021 sa takmer 50 hostí ubytovaných v jednom z hotelov v egyptskom letovisku Hurgada na pobreží Červeného mora priotrávilo jedlom. Turistov, medzi ktorými boli štyria Česi, 14 Estónci a 29 Rusi, hospitalizovali po konzumácii večeri.

Takmer 100 ruských turistov muselo v roku 2011 vyhľadať lekársku pomoc s príznakmi otravy jedlom v tureckom stredomorskom letovisku Alanya. Prípad vtedy začali vyšetrovať aj turecké zdravotnícke úrady, ktoré odobrali na analýzu vzorky jedál a nápojov z hotelovej kuchyne.