Psychológovia na Novom Zélande tvrdia, že z 50-ročnej štúdie vyťažili tajomstvo finančného úspechu, ktoré nemá nič spoločné so študijnými výsledkami, profesionálnymi kontaktmi alebo pracovnou morálkou. Ľudia, ktorí v živote uspejú, t. j. sú bohatí a majú slušnú kariéru, sú tí, ktorí majú vysokú emocionálnu inteligenciu a dokážu sa ovládať už v detstve.
Od roku 1972 sledovali psychológovia v Dunedine na Novom Zélande životy množstva detí a zhromažďovali informácie o ich raste, vývoji a úspechu od narodenia až po dospelosť. Najlepším prediktorom budúceho finančného a profesionálneho úspechu v neskoršom živote bola emocionálna inteligencia a schopnosť kontrolovať svoje konanie v detstve.
„Všetkým deťom občas chýba sebakontrola, ale toto súhrnné meranie zabezpečilo, že deti s nízkym skóre vykazovali slabú sebakontrolu v rôznych situáciách a v rôznych ročníkoch. Priemerná úroveň sebakontroly je oveľa vyššia u dievčat ako u chlapcov a u detí z bohatých rodín. Deti s vyššou emocionálnou inteligenciou mali aj výrazne vyššie IQ,“ uvádzajú autori z Otagskej univerzity.