Model ECMWF (Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia) ukazuje, že vo východných tichomorských trópoch sa objavuje tlaková níž, čo naznačuje vznikajúci jav El Nino, uvádza sa na webe severe-weather.eu.
La Niña a El Niño sú prírodné javy v tropickom Tichom oceáne - La Niña sa vyznačuje chladnejšími ako priemernými teplotami oceánov, zatiaľ čo El Niño prináša vyššie teploty ako je priemer. Oba majú veľký vplyv na počasie na celom svete.
A prechod na El Niño takmer s istotou prinesie vyššie globálne teploty. Klimatický vedec z Kalifornskej univerzity Daniel Swain povedal, že v tropickom Pacifiku už prebieha „dramatický prechod“ z La Niña do El Niño.
El Niño by po prvýkrát mohol zvýšiť teplotu Zeme o 1,5 stupňa Celzia. Vedci považujú toto otepľovanie za kľúčový bod zlomu, po prekročení ktorého by sa mohli dramaticky zvýšiť šance na extrémne záplavy, sucho, požiare a nedostatok potravín.
El Niño ovplyvňuje aj európske počasie, aj keď menej ako napríklad americký kontinent. „V Európe bývajú pri tomto jave nadpriemerne teplé zimy, avšak napríklad severná Európa býva chladnejšia a suchšia, než je obvyklé, naopak na juhu je nadpriemerne zrážok. Ale neplatí to vždy, dokonca ani keď je El Niňo silný,“ doplnil meteorológ Filip Smola pre CNN Prima News.
Podľa Smolu môže El Niňo v niektorých oblastiach prinášať extrémne suchá, povodne, búrky a extrémne horúčavy. „Závisí to však od jeho intenzity. V tejto chvíli sa zatiaľ nedá určiť, či bude El Niňo silné alebo slabé, či vôbec bude,“ zakončil.