23. máj. 2024 o 08:20
TASR, Koktejl

Toto sa len tak nevidí: Primátor slovenského mesta navrhol zníženie svojho platu o 1200 eur

placeholder
Plat sa mu zníži o 1200 eur (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Čo stojí za jeho návrhom?

Domáca politika
23. máj. 2024 o 08:20
Toto sa len tak nevidí: Primátor slovenského mesta navrhol zníženie svojho platu o 1200 eur

Čo stojí za jeho návrhom?

Primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda navrhol mestskému zastupiteľstvu zníženie svojho mesačného platu o 1200 eur. Mestskí poslanci na stredajšom rokovaní jeho návrh schválili, a tak Mihaldov aktuálny mesačný plat poklesne od 1. júna na 4822 eur.

Mihalda začínal svoje druhé funkčné obdobie s nástupným platom 5105 eur, ktorý mu bol vyplácaný po schválení 50-percentného zvýšenia základného platu poslancami na ustanovujúcom rokovaní zastupiteľstva. Po dvoch marcových valorizáciách primátorských a starostovských platov jeho mesačná mzda stúpla na súčasných 6028 eur.

Na rokovanie mestského zastupiteľstva predložil návrh na redukciu zvýšenia základného platu z 50 na 20 percent. "Za posledné dva roky stúpla priemerná mzda v národnom hospodárstve tak výrazne, že môj primátorský plat sa zvýšil o takmer 1000 eur. Deklarujeme všetci, že chceme šetriť a nejakým spôsobom ozdravovať verejné financie, takže chcem k tomu prispieť aj ja," vyhlásil Mihalda. S poslancami našiel zhodu, a tak jeho hrubý mesačný príjem klesne na 4822 eur.

Mzdy predstaviteľov územnej samosprávy na Slovensku upravuje zákon o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Plat je stanovený ako súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a násobku daného veľkosťou obce, resp. mesta.

Na tento účel je stanovených deväť platových skupín. Zároveň zákon umožňuje obecnému a mestskému zastupiteľstvu vypočítaný plat starostu, resp. primátora zvýšiť až o 60 percent.