23. máj. 2024 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Pred mikroplastmi sa už nikto na Zemi neschová: Neuveríte, kde ich vedci našli!

placeholder
Pred mikroplastmi sa už nikto na Zemi neschová. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Sú mikroplasty jedným z faktorov, ktoré prispievajú k poklesu plodnosti na celom svete?

Zaujímavosti
23. máj. 2024 o 04:00
Pred mikroplastmi sa už nikto na Zemi neschová: Neuveríte, kde ich vedci našli!

Sú mikroplasty jedným z faktorov, ktoré prispievajú k poklesu plodnosti na celom svete?

Vedci potvrdili mikroplastmi na vrchole Mount Everestu, hlboko v Mariánskej priekope, v Tichom oceáne i v prameňoch v odľahlých častiach prírody. Medicínski experti z Univerzity v Novom Mexiku analyzovali 23 vzoriek mužských semenníkov z rôznych častí sveta a všetky obsahovali mikroplasty z 12 rôznych plastov.

„Nechceme ľudí strašiť. Chceme vedecky poskytnúť údaje a informovať ľudí o realite,“ povedali o výsledkoch, ktoré nie sú pre mladých mužov priaznivé. Mikroplasty obsahujú látky, ktoré majú škodlivý vplyv na hormonálny systém muža a okrem toho, že spôsobujú rakovinu, môžu spôsobiť aj neplodnosť. Priemerná koncentrácia mikroplastov vo vzorkách semenníkov bola 329,44 mikrogramov na gram tkaniva.

„Zamysleli ste sa nad tým, prečo v poslednom čase došlo k poklesu reprodukčného potenciálu? Musí v tom byť niečo nové. Na začiatku som pochyboval, či mikroplasty môžu preniknúť do reprodukčného systému. Keď som prvýkrát dostal výsledky z tkanív psov, bol som prekvapený. Ešte viac som bol prekvapený, keď som dostal výsledky ľudských vzoriek.

Z PVC sa môže uvoľňovať množstvo chemických látok, ktoré narúšajú spermatogenézu, a obsahuje chemikálie, ktoré spôsobujú hormonálne poruchy. Naozaj sa musíme pozrieť na to, aký by mohol byť potenciálny dlhodobý účinok. Sú mikroplasty jedným z faktorov, ktoré prispievajú k poklesu plodnosti na celom svete?“ povedal hlavný autor výskumu, Dr. Xiaozhong John Yu z Nového Mexika.