20. máj. 2024 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Dospávanie cez víkend má zaujímavý benefit: O tomto ste doteraz netušili!

placeholder
Ľudia, ktorí si cez víkend pospia, majú menej často depresie (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Dospávate cez víkend únavu z týždňa?

Zaujímavosti
20. máj. 2024 o 04:00
Dospávanie cez víkend má zaujímavý benefit: O tomto ste doteraz netušili!

Dospávate cez víkend únavu z týždňa?

Čínski psychiatri tvrdia, že dospávať cez víkend únavu z týždňa nemusí byť na zahodenie. Aj keď vedci z iných krajín tvrdia, že by si človek mal každý deň ľahnúť a vstávať v rovnakom čase, aby nedošlo k narušeniu biorytmov, podľa štúdie z Číny môže sobotňajšie a nedeľné polihovanie dopoludnia slúžiť ako prevencia depresií.

Ľudia, ktorí si prispia, totiž trpia podľa expertov z Číny menej často depresiami. Vedci zo Stredojužnej univerzity v Číne analyzovali údaje o spánku u 8000 ľudí, ktorí dokončili hodnotenie symptómov depresie a odpovedali na dotazník týkajúci sa režimu zaspávania a vstávania.

Takmer polovica ľudí doháňala spánok tým, že cez víkendy strávila v posteli viac hodín ako v pracovnom týždni. Celkovo sa zistilo, že ľudia, ktorí cez víkendy spali o jednu alebo dve hodiny dlhšie, mali až o štyridsaťšesť percent nižšiu pravdepodobnosť výskytu príznakov depresie.

Z analýzy tiež vyplynulo, že prínos víkendového spánku bol silnejší u ľudí, ktorí v pracovné dni spali šesť alebo menej hodín. Ďalej bol účinok silnejší u mužov a osôb mladších ako šesťdesiatpäť rokov.

„Depresia je najbežnejšou duševnou poruchou, ktorou trpí približne 280 miliónov ľudí na celom svete. Naším cieľom bolo preskúmať súvislosť medzi víkendovým spánkom a depresívnymi príznakmi u dospelých. Víkendový spánok navyše v dĺžke do dvoch hodín súvisel so zníženou pravdepodobnosťou depresívnych príznakov. Naše zistenia môžu poskytnúť ďalšie epidemiologické dôkazy o účinkoch spánku na príznaky depresie,“ uviedli autori z Číny.