Podľa novej aktualizácie vydanej Svetovou meteorologickou organizáciou (WHO) je pravdepodobné, že globálne teploty v nasledujúcich piatich rokoch vzrastú na rekordnú úroveň, poháňané skleníkovými plynmi zachytávajúcimi teplo a prirodzene sa vyskytujúcou javom El Niño.
Existuje 66 % pravdepodobnosť, že ročná priemerná globálna teplota pri povrchu bude medzi rokmi 2023 a 2027 aspoň jeden rok o viac ako 1,5 °C vyššia ako predindustriálna úroveň. Existuje 98 % pravdepodobnosť, že aspoň jeden z nasledujúcich piatich rokov a päťročné obdobie ako celok bude najteplejšie v histórii.
„Táto správa neznamená, že natrvalo prekročíme úroveň 1,5 °C uvedenú v Parížskej dohode, ktorá hovorí o dlhodobom otepľovaní počas mnohých rokov. WMO však bije na poplach, že úroveň 1,5 °C budeme dočasne prekračovať čoraz častejšie,“ povedal generálny tajomník profesor Petteri Taalas.
„Očakáva sa, že v nadchádzajúcich mesiacoch sa rozvinie otepľovanie El Niño a to sa spojí s ľudskou klimatickou zmenou, ktorá posunie globálne teploty na neprebádané územie. Bude to mať ďalekosiahle dôsledky pre zdravie, potravinovú bezpečnosť, vodné hospodárstvo a životné prostredie. Musíme byť pripravení,“ dodal Taalas.
Existuje len 32% šanca, že 5-ročný priemer presiahne prah 1,5 °C, podľa Global Annual to Decadal Climate Update, ktorý vypracoval Met Office Spojeného kráľovstva, hlavné centrum WMO pre takéto predpovede. Šanca na prechodné prekročenie 1,5 °C od roku 2015 neustále stúpa. V rokoch 2017 až 2021 bola pravdepodobnosť prekročenia 10 %.
„Predpokladá sa, že priemerné globálne teploty sa budú naďalej zvyšovať, čím sa budeme stále viac vzďaľovať od klímy, na ktorú sme zvyknutí,“ povedal Dr. Leon Hermanson, expertný vedec Met Office, ktorý viedol správu.