14. júl. 2025 o 19:00
Miloš Audi, Koktejl

Farba hlienu môže odhaliť nebezpečné ochorenia: Na toto pozor! Kedy ide o Alzheimera či Parkinsona

placeholder
Hlien je veľmi užitočný. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Na aké odtiene by ste si mali dávať pozor?

Zdravie
14. júl. 2025 o 19:00
Farba hlienu môže odhaliť nebezpečné ochorenia: Na toto pozor! Kedy ide o Alzheimera či Parkinsona

Na aké odtiene by ste si mali dávať pozor?

Vedci tvrdia, že farba hlienu z nosa môže odhaliť, ako je na tom vaše zdravie. Odtiene rozdelili do niekoľkých kategórií, pomocou ktorých dokážu určiť, či má osoba infekciu, alergiu alebo dokonca dýcha príliš znečistený vzduch. Ako informoval portál Daily Mail, v niektorých prípadoch váš hlien môže byť aj skrytým varovným signálom Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby.

Na čo slúži hlien?

Hlien plní dôležitú funkciu pri udržiavaní zdravia dýchacích ciest. Zachytáva prach a choroboplodné zárodky, čím pomáha nosu normálne dýchať. Takisto posilňuje imunitný systém, pretože obsahuje protilátky, ktoré napadajú patogény, zvlhčuje vdychovaný vzduch, čím zabraňuje vysychaniu a podráždeniu dýchacích ciest.

Ľudské telo denne vyprodukuje približne 100 mililitrov hlienu, ktoré sa väčšinou vyplavujú do hrdla a žalúdka, hoci časť skončí aj vo vreckovkách. Podľa odborníkov by mal mať zdravý hlien číru farbu. Ak by sa ale odtieň zmenil alebo by sa začal produkovať vo väčšom množstve, mohlo by ísť o varovný signál zhoršujúceho sa zdravia. "Ak má váš hlien inú farbu, musíte zistiť, čo sa deje," povedal Raj Sindwani, špecialista na uši, nos a hrdlo.

Zdravý hlien má mať číru farbu. (ilustračné foto)
Zdravý hlien má mať číru farbu. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Na čo si treba dávať pozor?

Odborníci upozornili, že by ste si mali dávať pozor na niekoľko farieb hlienu. Ak niektorú z nich spozorujete, mali by ste zvážiť, či nie je potrebné vyhľadať pomoc:

  • Biely, krémový alebo svetložltý hlien naznačuje, že telo bojuje s prechladnutím alebo inou vírusovou infekciou.
  • Žltozelený hustý hlien znamená, že telo bojuje s bakteriálnou infekciou alebo zápalom v dutinách.
  • Červenkastý alebo ružový hlien je najčastejšie spôsobený prasknutím malej cievy v nose.
  • Hnedý hlien je znakom nadmerného vystavenia sa znečisťujúcim látkam v ovzduší alebo silného fajčenia.
  • Čierny hlien môže naznačovať, že telo bojuje so závažnou hubovou infekciou.

Výskumníci podotkli, že aj množstvo produkovaného hlienu môže byť indikátorom závažného stavu. Ak sa ho v nose tvorí veľa, môže to znamenať prítomnosť bakteriálnej infekcie alebo alergickej reakcie na peľ.

V niektorých prípadoch môže nadmerné množstvo hlienu byť aj veľmi skorým príznakom Parkinsonovej choroby. Odborníci tvrdia, že viacerí pacienti majú problém používať svaly v nose a hrdle, čo spôsobuje hromadenie slín a hlienu.

Analýza hlienu tiež odborníkom poskytuje informácie o rozšírení Alzheimerovej choroby. Podľa výskumu môže prítomnosť nadmerného množstva amyloidných proteínov v nose naznačovať, že človek trpí týmto závažným stavom. Vedci sa preto domnievajú, že včasné vyšetrenie na zistenie konkrétnych proteínov môže pomôcť spomaliť postup ochorenia.