Rakovina pľúc sa často zistí až vtedy, keď sa rozšíri, čo ju robí obzvlášť nebezpečnou, píše Mirror. Ochorenie môže byť spôsobené aj pasívnym fajčením, radiáciou a vystavením látkam ako azbest, chróm a zlúčeniny niklu.
Najbežnejšia forma rakoviny pľúc postihuje dýchacie cesty, čo spôsobuje príznaky, ako je dýchavičnosť, sipot a pretrvávajúci kašeľ, ktorý môže produkovať krv alebo hlien. Hoci tieto príznaky môžu byť spôsobené aj inými ochoreniami, udržiavanie dobrého celkového zdravia a vyhýbanie sa rizikovým faktorom môže pomôcť znížiť šance na diagnostiku rakoviny pľúc v poslednom štádiu.
Ak sa nádor vyvinie v hornej časti pľúc, môže vyvíjať tlak na nervy a cievy vedúce do ramena, čo má za následok bolesť a slabosť jedného alebo oboch ramien, často sprevádzanú pocitom mravčenia.
Ďalším včasným príznakom rakoviny pľúc sú takzvané paličkovité prsty. Vyznačujú sa opuchmi končekov prstov a vznikajú v dôsledku nedostatku kyslíka. Nádor môže v neposlednom rado spôsobovať aj opuch tváre, ak pritláča alebo bráni prietoku krvi do hlavy.
Najčastejšie príznaky rakoviny pľúc
- kašeľ, ktorý neustupuje po 3 týždňoch alebo dlhotrvajúci kašeľ, ktorý sa zhoršuje
- infekcie hrudníka, ktoré sa stále vracajú
- vykašliavanie krvi
- bolesť pri dýchaní alebo kašli
- pretrvávajúca dýchavičnosť
- pretrvávajúca únava alebo nedostatok energie
- strata chuti do jedla alebo nevysvetliteľný úbytok hmotnosti
Nádor môže tiež uvoľňovať veľké množstvo hormónov, ktoré ďalej spôsobujú príznaky v tele. Ak teda dlhodobo trpíte pľúcnou infekciou, ktorá nereaguje na antibiotiká ani na inú liečbu, poraďte sa so svojím všeobecným lekárom a vyšetrite sa na rakovinu pľúc. Lekársku pomoc by ste mali vyhľadať aj v prípade, že pociťujete akékoľvek ďalšie príznaky rakoviny pľúc, alebo máte iné obavy.