05. jún. 2024 o 19:00
Miloš Audi, Koktejl

Známy spisovateľ v 60. rokoch predpovedal dnešný svet: Neuveríte, aký bol presný!

placeholder
Známy spisovateľ v 60. rokoch predpovedal dnešný svet.
Zdroj: Profimedia

Spisovateľ Arthur Charles Clarke v 60. rokoch vytvoril predpoveď, ktorou sa snažil vysvetliť fungovanie ľudí v budúcnosti. Ukázalo sa však, že bol neuveriteľne presný.

Zaujímavosti
05. jún. 2024 o 19:00
Známy spisovateľ v 60. rokoch predpovedal dnešný svet: Neuveríte, aký bol presný!

Spisovateľ Arthur Charles Clarke v 60. rokoch vytvoril predpoveď, ktorou sa snažil vysvetliť fungovanie ľudí v budúcnosti. Ukázalo sa však, že bol neuveriteľne presný.

Predpovedanie budúcnosti mnohí ľudia považujú za veľký výmysel. Jeden britský spisovateľ však v 60. rokoch dokázal vytvoriť takú presnú prognózu, že ohromil nielen vtedajších, ale aj súčasných ľudí. Ako informoval portál Unilad, mnohí odborníci pritom tvrdia, že je až desiví, koľko vecí je dnes reálnych.

Známy autor a vynálezca

Za skvelého mystika mnohí považujú britského sci-fi spisovateľa Sira Arthura Charlesa Clarka. Počas svojho života bol uznávaným futuristom, vynálezcom, podmorským prieskumníkom, moderátorom televíznych seriálov, ako aj za autorom známeho knižného a neskôr aj sfilmovaného príbehu 2001: Vesmírna odysea.

Jeho renomé však zlepšili aj mnohé zvláštne predpovede budúceho sveta, ktoré urobil v 60. rokoch. V relácii s názvom Horizon, ktorý vysielala britská stanica BBC, sa v epizóde s The Knowledge Explosion objavil aj samotný Clarke. V časti, ktorá bola pôvodne odvysielaná v septembri 1964, hovoril o tom, v akom svete budú ľudia žiť v 21. storočí. "Jediná vec, ktorou si môžeme byť je, že bude absolútne nevysvetliteľná. Ak sa vám preto to, čo hovorím, bude zdať rozumné, znamená to, že som zlyhal," uviedol.

Predpovedal mnohé technológie súčasnosti

Clarke predpovedal, že v budúcnosti ľudia budú mať k dispozícii zariadenia, ktoré im umožnia zostať v okamžitom vzájomnom kontakte, a to kdekoľvek na svete. "Obyvatelia sa budú môcť rozprávať so svojimi priateľmi, aj keď nebudú poznať ich skutočnú fyzickú polohu," poznamenal. Môžeme podotknúť, že táto predpoveď sa naplnila, pretože v súčasnosti môžeme kontaktovať kohokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek, a to prostredníctvom textových správ, telefonátov či sociálnych sietí.

Vynálezca podotkol, že tento vývoj bude nesmierne pokrokový pre ľudstvo. "Bude možné, aby človek viedol svoje podnikanie z Tahiti alebo Bali rovnako dobre, ako z Londýna. Ak sa ukáže, že to stojí za to, takmer každý výkon či administratívna a fyzická zručnosť by mohla byť nezávislá od vzdialenosti. Jedného dňa by sme mohli mať mozgových chirurgov v Edinburghu, ktorí budú operovať pacientov až na Novom Zélande," vysvetlil.

Clarke sa dokonca vo vysielaní z roku 1964 dotkol umelej inteligencie, vtedy známej ako strojové učenie. "Najinteligentnejší obyvatelia budúceho sveta nebudú muži ani opice, ale stroje. Začnú myslieť a nakoniec úplne prekonajú svojich tvorcov. Podľa mňa to však nie je deprimujúce. Je to rovnaké, ako keď moderný človek nahradil neandertálcov. Preto predpokladám, že pôjde o zlepšenie," ozrejmil. Spisovateľ však podotkol, že napriek týmto prognózam nie je možné presne uhádnuť, ako bude vyzerať svet budúcnosti.

Clarke nakoniec zomrel na respiračné komplikácie a srdcové zlyhanie v marci 2008, pričom sa dožil 90 rokov. Znamená to, že mal tú česť uvidieť, ako sa mnohé z jeho predpovedí stali skutočnými.