21. aug. 2024 o 04:30
Miloš Audi, Koktejl

Dni na Zemi môžu mať v budúcnosti až 25 hodín! Spôsobí to TENTO jav?

placeholder
Budúcnosť môže priniesť novinku (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Ako táto zmena ovplyvní ľudí?

Zaujímavosti
21. aug. 2024 o 04:30
Dni na Zemi môžu mať v budúcnosti až 25 hodín! Spôsobí to TENTO jav?

Ako táto zmena ovplyvní ľudí?

Vedci varujú, že dni na Zemi sa budú postupne predlžovať, pričom za to môže Mesiac. Nový výskum ukázal, že sa od nás neustále vzďaľuje a tým spomaľuje rotáciu našej planéty okolo svojej osi. Ako informoval portál Daily Mail, odborníci predpovedali, že dni možno budú mať až 25 hodín.

Mesiac sa nachádza približne 383-tisíc kilometrov od Zeme, pričom mu trvá niečo cez 27 dní, kým našu planétu obehne. Vedci pod vedením Stephena Meyersa, profesora na University of Wisconsin-Madison, vo svojom novom výskume odhalili, že sa táto vzdialenosť bude neustále zvyšovať, čo bude mať vplyv aj na dĺžku pozemských dní.

Predpovedali, že tento proces nakoniec predĺži dni na Zemi až na 25 hodín. Podľa ich slov bude trvať asi 200 miliónov rokov, kým sa tak stane.

Pre svoju štúdiu publikovanú vo vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, Meyers a jeho kolegovia vytvorili model, ktorým zrekonštruovali prastarú históriu medzi Zemou a Mesiacom. Zistili, že pred 1,4 miliardami rokov jeden deň na Zemi trval len asi 18 hodín. Kratšie boli najmä kvôli Mesiacu, ktorý sa v tejto dávnej histórii nachádzal oveľa bližšie k našej planéte. V priebehu času sa však vzdialil, čo spôsobil proces známy ako lunárna recesia.

O tomto jave vieme vďaka astronautom z misií Apollo, ktorí umiestnili na Mesiac reflektory. Tie umožnili vedcom na Zemi vysielať laserové lúče smerom k povrchu a presne zamerať, ako rýchlo sa Mesiac vzďaľuje od Zeme. Predchádzajúci výskum vďaka tomu odhalil, že ustupuje rýchlosťou približne 4 centimetre za rok.

Mesiac sa vzďaľuje od Zeme.
Mesiac sa vzďaľuje od Zeme.
Zdroj: iStock

Čo tento jav zapríčiňuje?

Prečo poloha Mesiaca mení rýchlosť otáčania Zeme? Dôvod súvisí s jeho vplyvom na príliv a odliv oceánov. Gravitačná príťažlivosť Mesiaca spôsobuje, že sa voda vydúva smerom k nej, a to na akejkoľvek strane Zeme, ktorá je k telesu najbližšie.

Zároveň sa zotrvačnosť pokúša udržať vodu na mieste. Mesiac je oveľa silnejší, čo spôsobuje, že oceány postupujú k nemu. Na opačnej strane Zeme je zase zotrvačnosť silnejšia ako príťažlivosť Mesiaca, a to kvôli vzdialenosti. Kvôli tomu sa voda vydúva preč.

Predlžovanie dní je spôsobené prílivom a odlivom.
Predlžovanie dní je spôsobené prílivom a odlivom.
Zdroj: iStock

Kombinovaná sila mesačnej gravitácie a zotrvačnosti tak vytvára dve prílivové vydutia, ktoré zostávajú zarovnané, keď sa Zem otáča. Naša planéta sa ale točí okolo svojej osi oveľa rýchlejšie ako Mesiac obieha nad ňou.

To znamená, že trenie z oceánskych panví ťahá so sebou aj vodu a vydutia sa tak pohybujú pred obežnou dráhou Mesiaca, ktorá sa ich naopak pokúša pritiahnuť k sebe. Kvôli tomu sa spomaľuje rotácia Zeme a naopak Mesiac získava energiu k tomu, aby sa presunul na vyššiu obežnú dráhu.

Na rotáciu Zeme majú vplyv aj ďalšie faktory, vrátane klimatických zmien. Ako globálne teploty stúpajú, polárny ľad sa topí rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a napĺňa oceány. Všetka táto voda sa potom postupne presúva zo zemských pólov smerom k rovníku, kde sa pohybuje smerom k Mesiacu a od neho. To ešte viac spomaľuje rotáciu Zeme a predlžuje dni.

Odborníci poznamenali, že zmeny budú veľmi malé na to, aby sme si ich všimli, pričom podľa ich slov neovplyvnia naše cirkadiánne rytmy. "Ale v priebehu miliónov rokov sa všetko sčíta a nakoniec pridajú ďalšiu hodinu k dennému cyklu Zeme," ozrejmili.