Ohrievanie vôd oceánov za posledných 40 rokov sa viac ako zoštvornásobilo, odhalili to vedci z Univerzity v Readingu. Zatiaľ čo v 80. rokoch minulého storočia teploty oceánov stúpali tempom 0,06 °C za dekádu, dnes je táto rýchlosť alarmujúcich 0,27 °C za desaťročie.
„Keby sme si oceány predstavili ako vaňu plnú vody, potom v 80. rokoch kohútik s horúcou vodou tiekol pomaly, zahrieval vodu len o zlomky stupňa každé desaťročie. Dnes však kohútik tečie oveľa rýchlejšie a otepľovanie sa zrýchľuje,“ vysvetlil hlavný autor štúdie profesor Chris Merchant.
Ešte znepokojivejšia je predpoveď vedcov, že oteplenie oceánov za nasledujúcich 20 rokov by mohlo presiahnuť hodnoty dosiahnuté za uplynulé štyri desaťročia. To bude mať devastačný vplyv na organizmy žijúce v moriach. Zrýchlené otepľovanie oceánov je podľa odborníkov dôsledkom rastúcej energetickej nerovnováhy Zeme. Viac energie zo Slnka je pohlcovaných oceánmi, než koľko sa jej vracia späť do vesmíru.
Od roku 2010 sa táto nerovnováha približne zdvojnásobila, čo je čiastočne spôsobené rastúcimi koncentráciami skleníkových plynov a tiež tým, že Zem odráža menej slnečného svetla ako predtým.
„Jediný spôsob, ako spomaliť toto otepľovanie, je uzavrieť kohútik, teda znížiť globálne uhlíkové emisie a prejsť na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku,“ zdôraznil profesor Merchant. Ohrievanie oceánskych vôd môže znieť lákavo pre turistov, avšak dôsledky sú devastujúce.
Teplejšia voda zvyšuje globálnu hladinu morí, pretože sa pri zahrievaní rozpína. Kombinácia otepľovania vody a topenia ľadovcov na pevnine ohrozuje prírodné ekosystémy a ľudské štruktúry v blízkosti pobrežia. Tenké ľadovcové šelfy a morský ľad, ktoré sú týmto procesom ovplyvnené, majú navyše ďalšie dopady na klimatický systém Zeme. Teplé oceánske vody predstavujú vážne riziko pre morské ekosystémy a ľudské živobytie.