11. feb. 2024 o 05:30
žani, Koktejl

Najťažšie priznanie, jojkárka Ježová so slzami v očiach: Bola som znásilnená! Silný odkaz politikom

Ešte teraz sa jej tisnú slzy do očí.

Domáce správy
11. feb. 2024 o 05:30
Najťažšie priznanie, jojkárka Ježová so slzami v očiach: Bola som znásilnená! Silný odkaz politikom

Ešte teraz sa jej tisnú slzy do očí.

Schválenie novely Trestného zákona považujú ženy a najmä obete znásilnenie a sexuálneho zneužívania ako ranu pod pás. Premlčacie doby v týchto prípadoch sa znížia na polovicu. Vlna kritiky nejde len z opozície, ale aj od bežných Slovákov a známych osobností.

Moderátorka a reportérka televíznej stanice JOJ24 Lenka Ježová spravila po schválení novely nesmierne ťažké rozhodnutie. Odhalila, že bola znásilnená. "Je mi úprimne zle! Bola som znásilnená. Znásilnil ma môj vtedajší partner. Áno, aj také sa deje a častejšie ako si viete predstaviť. A tu pán poslanec (Richard Glück, pozn. red.) asi chce, aby som mu ja a ďalšie ženy, ktoré boli znásilnené ešte ďakovali. Vraj nás týmto motivuje trestný čin nahlásiť, koalícia úmyselne preto znížila premlčaciu lehotu," reagovala Lenka na vyhlásenie smeráka.

Tým, ktorí novelu schválili poslala silný odkaz. "Páni poslanci, vy neviete, aký pocit to je byť zneužitá, v mojom prípade mi ublížil blízky človek, netušíte, aké ťažké je o tom teraz písať aj po rokoch, aké stopy to na mne zanechalo. Aj teraz sa mi tisnú slzy do očí. Ale nebudem ticho," napísala s tým, že toto nie je motivácia, ale výsmech.

Podľa jej slov sa veľa žien a ona tiež, bojí trestný čin nahlásiť. "Boja sa stigmatizácie, nechcú si znova prežívať tú duševnú bolesť, keď budú vypovedať a v prípade znásilnenia blízkou osobou je tam stále emócia voči nej a bije sa vo vás to, čo vám tá osoba spravila verzus to, že ju ľúbite," vysvetlila, prečo sa obete odhodlajú o tom hovoriť až po rokoch. "Vy im teraz beriete možnosť, keď nájdu silu sa útočníkovi postaviť hoci aj po rokoch. Hanba!" dodala Ježová. Zvyšok jej emotívnej reakcie na novelu si môžete pozrieť vo videu.