Odborníci z Oxfordskej univerzity vypracovali zoznam, na základe ktorého sa dá s veľkou presnosťou odhadnúť, či sa u ľudí v strednom veku vyvinie demencia. Do výskumu bolo zapojených viac ako 200 000 ľudí vo veku 50 až 73 rokov, informoval Daily Mail.
Výskumníci zostavili zoznam 28 faktorov spojených s rizikom ochorenia a potom ich zúžili na 11 najsilnejších predpokladov. Medzi tieto faktory patria vek, vzdelanie, cukrovka, depresia, mozgová príhoda, demencia u rodičov, úroveň deprivácie, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu, osamelý život a mužské pohlavie.
Tím tiež skúmal tieto rizikové faktory spolu s tým, či ľudia sú alebo nie sú nositeľmi špecifického génu APOE, ktorý je tiež spojený s demenciou. Na základe týchto údajov vytvorili UK Biobank Dementia Risk Score (UKBDRS) - APOE. Zistili, že tento nástroj poskytuje najvyššie prediktívne skóre pre ľudí, u ktorých sa v priebehu 14 rokov trvania štúdie vyvinula demencia.
Napríklad starší muž s cukrovkou, ktorý žije sám, má vysoký krvný tlak a gén APOE, by mal vyššie riziko demecie v porovnaní s mladšou ženou, ktorá nemá žiadny z ostatných uvedených rizikových faktorov.
Autori uviedli, že toto hodnotenie "výrazne prekonáva" podobné iné nástroje, ktoré máme v súčasnosti k dispozícii. Môže tiež upozorniť na preventívne opatrenia, ktoré môžu ľudia prijať, kým je to ešte možné. Vedci poukázali aj na predchádzajúce práce, ktoré naznačili, že až 40 % prípadov by sa dalo predísť úpravou určitých faktorov životného štýlu, ako napríklad prestať fajčiť, znížiť vysoký krvný tlak, schudnúť a obmedziť príjem alkoholu.
Nový nástroj by sa v budúcnosti mohol používať ako prvotný skríning na demenciu, ktorý by zaradil ľudí do "rizikových skupín". Tí, u ktorých sa na základe tohto skóre zistí vysoká pravdepodobnosť vzniku demencie, by mohli byť prednostne podrobení ďalším testom vrátane kognitívneho hodnotenia.
"Je dôležité si uvedomiť, že toto skóre rizika nám hovorí len o šanci na vznik demencie; nepredstavuje definitívny výsledok. Význam jednotlivých rizikových faktorov sa líši a vzhľadom na to, že niektoré z faktorov zahrnutých do skóre sa dajú upraviť alebo liečiť, môžeme všetci urobiť niečo, čo nám pomôže znížiť riziko ochorenia," uviedla docentka Sana Suriová.
"Hoci najväčšie riziko predstavuje vyšší vek - 60 rokov a viac - a APOE, kľúčovú úlohu zohrávajú aj modifikovateľné faktory, ako sú cukrovka, depresia a vysoký krvný tlak. Napríklad, odhadované riziko u osoby so všetkými týmito faktormi bude približne trikrát vyššie ako u osoby rovnakého veku, ktorá nemá žiadny z nich," dodala.