Výhľad britskej vládnej agentúry Met Office na rok 2025 naznačuje, že to bude pravdepodobne jeden z troch najteplejších rokov z hľadiska globálnej priemernej teploty, pričom bude tesne za rokmi 2024 a 2023. Očakáva sa, že rok 2024 bude najteplejším rokom v histórii, pričom teraz je takmer isté, že po prvýkrát prekročí 1,5 °C nad predindustriálnymi úrovňami. To nadväzuje na rekordných 1,45 °C v roku 2023.
Hlavným príspevkom k otepľovaniu je zvyšujúca sa koncentrácia skleníkových plynov. Globálne teploty v rokoch 2023 a 2024 sa však mierne zvýšili v dôsledku procesu prirodzenej klimatickej zmeny známej ako El Niño, kde teplo z tropického Pacifiku ohrieva atmosféru. Teploty na morskom povrchu boli tiež vyššie ako priemer vo väčšine svetových oceánov.
„Je zaujímavé, že predpovedané globálne teploty na rok 2025 nastanú napriek tomu, že tropický Pacifik prechádza do fázy La Niña, ktorá vedie k mierne chladnejším podmienkam,“ povedal profesor Adam Scaife, ktorý vedie tím, čo stojí za predpoveďou. „Roky, ako napríklad rok 2025, ktoré nie sú ovládané vplyvom otepľovania El Niño, by mali byť chladnejšie,“ dodal.
Priemerná globálna teplota na rok 2025 bude podľa predikcií medzi 1,29 °C a 1,53 °C (s centrálnym odhadom 1,41 °C) nad priemerom za predindustriálne obdobie (1850-1900). To by znamenalo, že rok 2024 by bol dvanástym rokom po sebe, kedy teploty dosiahnu aspoň jeden stupeň Celzia nad predindustriálnymi úrovňami.
Dr. Nick Dunstone z Met Office, ktorý viedol tvorbu predpovede, povedal: „Pred rokom naša prognóza na rok 2024 zdôrazňovala prvú šancu na prekročenie 1,5 °C. Hoci sa zdá, že sa to stalo, je dôležité si uvedomiť, že dočasné prekročenie 1,5 °C neznamená porušenie Parížskej dohody. Ale prvý rok nad touto hodnotou je určite míľnikom v histórii klímy.“
„Udalosť El Niño v rokoch 2023/24 dočasne zvýšila globálnu teplotu a pridala vrchol k rastúcim teplotám spôsobeným rokmi zvyšovania emisií skleníkových plynov. Avšak klimatickí výskumníci tiež aktívne skúmajú ďalšie faktory zodpovedné za vznik mimoriadneho nárastu teplôt,“ uzavrel profesor Scaife.