30. máj. 2024 o 21:25
TASR, Koktejl

Ostrá reakcia Izraela na rozhodnutie Slovinska uznať Palestínu: Odmena Hamasu!

placeholder
Na snímke palestínska vlajka veje s vlajkou Európskej únie a slovinskou vlajkou pred vládnou budovou v Ľubľane 30. mája 2024.
Zdroj: TASR/AP

Dúfajú v zamietnutie návrhu.

Zahraničné správy
30. máj. 2024 o 21:25
Ostrá reakcia Izraela na rozhodnutie Slovinska uznať Palestínu: Odmena Hamasu!

Dúfajú v zamietnutie návrhu.

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac vo štvrtok kritizoval rozhodnutie slovinskej vlády, ktorá podporila návrh na uznanie samostatného palestínskeho štátu. Rozhodnutie označil za „odmenu“ pre Hamas a zároveň vyjadril nádej, že slovinský parlament tento návrh neschváli. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

„Rozhodnutie slovinskej vlády odporučiť slovinskému parlamentu uznať palestínsky štát je odmenou Hamasu za vraždenie, znásilňovanie, mrzačenie tiel a stínanie hláv detí. Zároveň posilňuje iránsku os zla, pričom poškodzuje blízke priateľstvo medzi slovinským a izraelským národom. Dúfam, že slovinský parlament toto odporúčanie odmietne,“ napísal

Kac na sieti X potom, čo vo štvrtok slovinská vláda podporila návrh na uznanie samostatného palestínskeho štátu a požiadala parlament, aby ho schválil. Poslanci budú o uznaní palestínskeho štátu hlasovať v utorok. „Toto rozhodnutie nie je namierené proti nikomu, ani proti Izraelu, je však posolstvom mieru,“ povedal slovinský premiér Robert Golob.

Tento týždeň oficiálne uznali palestínsky štát Španielsko, Nórsko a Írsko. Slovinsko oznámilo začatie procesu uznania palestínskeho štátu už začiatkom mája. Napokon sa však rozhodlo v procedúrach počkať, čo zdôvodňovalo nádejou v zlepšenie situácie v Pásme Gazy. Golob však tento týždeň oznámil, že proces napokon Ľubľana urýchli vzhľadom na najnovšie izraelské útoky v meste Rafah.