16. aug. 2024 o 10:48
Famous.cz, Koktejl

Obyvatelia populárneho letoviska chcú drastickú stopku: Úplný zákaz turizmu?!

placeholder
V menorskej dedine prezývanej španielsky Mykonos chcú občania úplný zákaz turistov (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Podarí sa im to presadiť?

Cestovanie
16. aug. 2024 o 10:48
Obyvatelia populárneho letoviska chcú drastickú stopku: Úplný zákaz turizmu?!

Podarí sa im to presadiť?

Dedine Binibeca Vell na juhu Menorky sa hovorí španielsky Mykonos. Malebné biele domy s úzkymi uličkami lákali státisíce turistov každý rok. K veľkej nevôli miestnych, ktorým vadilo predovšetkým nočné rušenie pokoja a neporiadok, ktorý po turistoch zostal. V máji preto občania v referende rozhodli, že turisti môžu vyjsť do ich ulíc len od jedenástej doobeda do ôsmej večer. Lenže teraz vyhlásili nové referendum. Úplný zákaz turizmu.

V máji miestni obyvatelia vyhlásili, že si neželajú návštevníkov pred jedenástou hodinou dopoludnia a po ôsmej hodine večer. Mimo tieto hodiny obyvatelia uzatvárajú 22 vstupov do uličiek vedúcich k ich domom. V piatok 16. augusta bude 195 majiteľov domov hlasovať o tom, či turistov zakážu úplne. Na internetových stránkach dediny zdieľajú občania fotografie turistov, ktorí nerešpektujú ich súkromné ​​priestory. Jeden z nich je zobrazený na schodisku pred súkromným vchodom a ďalší sa vyšplhal na balkón.

Majitelia reštaurácií a penziónov varujú, že úplný zákaz by pre nich znamenal katastrofu, pretože sú závislí od obchodu s turistami navštevujúcimi dedinu. Oscar Monge, predseda Spoločenstva vlastníkov nehnuteľností v Binibeca Vell, však tvrdí, že turisti sú vítaní, ak budú dodržiavať pravidlá.

„Myslím, že opatrenia majú žiaduce účinky, pokiaľ ide o majiteľov domov, čo sa týka množstva ľudí v čase nočného pokoja. Veci ale dospeli do fázy, keď ľudia povedali dosť, a to sa stalo teraz. Nedostávame žiadnu pomoc, aby sme našu obec udržali v takom stave, v akom je. Udržiavanie domov v bielej farbe nás stojí okolo 100 000 eur ročne, pretože fasády sa začierňujú tým, ako na ne ľudia kladú ruky. Keby ku nám nechodilo 800 000 návštevníkov ročne, museli by sme pravdepodobne natierať len každé dva alebo možno každé tri roky,“ uviedol Monge.