Veľmi rýchle atmosférické vetry spomaľujú rotáciu Zeme. Denne asi o jednu milisekundu, čo sa môže javiť ako veľmi malé číslo. V skutočnosti je to ale značná zmena, ktorá predlžuje deň a vyvoláva aj extrémne prejavy počasia. Nové objavy britských meteorológov vraj pomôžu zlepšiť predpovede dlhodobého vývoja počasia. Napríklad či príde extrémne studená zima alebo horúce leto.
Vedci z britského Meteorologického ústavu (Met Office) totiž zistili, že keď k tomuto javu rýchlych atmosférických vetrov dôjde, spustia to vlnu ďalších atmosférických výkyvov, ktoré pomaly migrujú smerom k pólom a ovplyvňujú dôležité vzdušné prúdy, ako je tryskový prúd.
Autori výskumu zistili, že deň sa spomalí zhruba rok predtým, než atmosférické vetry dosiahnu tryskové prúdenie od pólov. Čo nám poskytuje dosť času varovať verejnosť, čo sa dá očakávať. Tieto objavy by mohli prognostikom pomôcť predpovedať chladné zimy alebo povodne oveľa skôr, než môžu v súčasnosti dosiahnuť pomocou tradičných metód.
„Zaujímavým bodom pre predpoveď klímy je, že tieto signatúry v atmosfére majú veľmi dlhú životnosť, pretože sa pohybujú smerom do stredných šírok v časovom meradle asi jeden rok, čo nám dáva určitú dlhodobú predvídateľnosť. Keď budete hovoriť s kýmkoľvek v tejto oblasti, povie vám, že atmosféra má len krátku pamäť, a pokiaľ chcete urobiť dlhodobú predpoveď, musíte to urobiť pomocou oceánu. Ukazuje sa však, že prúdenie v stredných zemepisných šírkach je ovplyvnené s oneskorením asi jedného roka po prvých zmenách dĺžky dňa v trópoch. To naznačuje, že v atmosfére je dlhodobá pamäť a môžete ju použiť na to, aby ste rok dopredu predpovedali, čo bude tryskové prúdenie robiť,“ vysvetlil denníku The Telegraph profesor Adam Scaife, vedúci dlhodobých predpovedí v Met Office.
Zistenia boli publikované v časopise Nature Geoscience.