Ukázalo sa, že prehltla protézu. Lekári nevedeli, kam až sa protéza mohla dostať, a vykonali ďalšie vyšetrenia, informoval Daily Mail. Do dolnej časti tráviacej sústavy žene zaviedli kameru, ktorá odhalila že sa jej umelé zuby dostali až do žalúdku.
Endoskop potom odstránili a znovu vložili s ochranným krytom proti cudzím telesám pripevneným na špičke. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa lekárom podarilo protézu uchopiť kliešťami a úspešne ju pacientke z tela vytiahli.
Celý zákrok trval niečo vyše dvoch hodín a staršia žena sa na druhý deň mohla bezpečne vrátiť domov. Odborníci z University of Texas Southwestern Medical Center v Dallase uviedli, že pri odstraňovaní protézy nedošlo k žiadnemu vážnemu zraneniu.
"Zubná protéza je v skutočnosti jedným z najčastejšie prehltnutých predmetov u dospelých. Medzi ďalšie patria kuracie alebo rybie kosti a šperky," napísal lekársky tím.
Lekári tiež uviedli, že žena trpí demenciou, v minulosti prekonala mŕtvicu a lymfóm centrálnej nervovej sústavy, a preto si ani neuvedomovala cudzie teleso vo svojom tele. V dôsledku toho nepociťovala žiadne súvisiace príznaky, ako sú bolesti brucha, ťažkosti s prehĺtaním alebo nevoľnosť.
"Prehltnutie cudzích objektov u dospelých je často ťažko spozorovateľným nebezpečenstvom. Najmä u starších ľudí môže byť závažné a viezť až k smrti. V predchádzajúcej štúdii sa odhadovalo, že v Spojených štátoch na tento jav ročne zomrie 1 500 osôb," uviedol tím lekárov.
Podľa samostatnej štúdie je endoskopické vyberanie prehltnutého objektu nutné v približne 20 % prípadov a ďalšie 1 % si vyžaduje urgentnú operáciu.