21. apr. 2024 o 13:37
TASR, Koktejl

Všestranný umelec so španielskymi koreňmi: Josefovi Lauferovi († 84) skrátila život banálna operácia

placeholder
Český spevák a herec Josef Laufer.
Zdroj: Profimedia/ ČTK / Dostál Dušan

Bol umelcom mnohých profesií.

Zahraničné promi
21. apr. 2024 o 13:37
Všestranný umelec so španielskymi koreňmi: Josefovi Lauferovi († 84) skrátila život banálna operácia

Bol umelcom mnohých profesií.

V sobotu večer zomrel po dlhej chorobe český spevák a herec Josef Laufer. Interpret hitu Sbohem, lásko, já jedu dál mal 84 rokov. Informáciu potvrdil webovej stránke Blesk.cz producent Oldřich Lichtenberg, ktorému ju oznámila dcéra Ester. TASR prevzala informácie z portálu českej televízie ČT24.

Josef Laufer, rodným menom don José Pedro Rodriguez de Montagnes de Laufer, sa narodil 11. augusta 1939 v Les Sables-d’Olonne vo Francúzsku. Bol synom lekára Maxima Laufera, ktorý nastúpil ako interbrigadista v španielskej občianskej vojne, matka Španielka pracovala ako zdravotná sestra. Druhú svetovú vojnu prežili v Spojenom kráľovstve, v roku 1947 sa rodina presťahovala do Československa.

V Tesle Vrchlabí sa vyučil v odbore vákuová elektrotechnika, spočiatku pracoval vo výskumnom ústave. Počas základnej vojenskej služby sa začal venovať ochotníckemu divadlu, pantomíme, spievaniu a začal aj režírovať. V roku 1957 sa dostal do finále speváckej súťaže Hľadáme nové talenty. Po základnej vojenskej službe vyštudoval herectvo na Divadelnej fakulte AMU v Prahe, ktoré ukončil v roku 1965.

Už počas štúdií založil divadelný súbor RADAR, účinkoval vo filmoch, v muzikáloch, objavoval sa na televíznej obrazovke. Hovoril plynulo po anglicky, španielsky a nemecky. Laufer bol umelcom mnohých profesií. Popri hraní sa venoval tiež spevu. Na vysokej škole začal spolupracovať so skupinami Crystals a Olympic. Neskôr založil country skupinu Tornado, účinkoval v divadle Rokoko, Hudobnom divadle v Karlíne, spieval s orchestrom Karla Vlacha.

Prvú sólovú LP platňu Josef Laufer '69 vydal v roku 1969. Známe sú jeho skladby Artista, Maria, Juliána či Sbohem lásko, já jedu dál. V 70. rokoch založil vlastnú sprievodnú skupinu Golem. Hral v muzikáloch Hamlet, Galileo, Pokrvní bratia, Jekyl a Hyde, Jack rozparovač či Mata Hari.

Meno Josefa Laufera sa spája aj s kontroverznou piesňou Dopis Svobodné Evropě. Tú venoval agentovi Štátnej bezpečnosti (ŠtB) Pavlovi Minaříkovi, ktorý plánoval v 70. rokoch minulého storočia bombový útok na Rádio Slobodná Európa v Mníchove. Laufer účinkoval vo viac ako desiatke filmov, prvým bol v roku 1964 Starci na chmeli, z novších to boli Kameňák (2003), Kameňák 2 (2004) a Kameňák 3 (2005).

V roku 2006 vyšla v edícii Pop galerie kompilácia jeho najväčších hitov. V októbri 2011 vyšla dvojkompilácia Josef Laufer: Maraton 1967 - 2008. Interpret hitu Sbohem lásko, já jedu dál a predstaviteľ Kohna z obľúbenej série komédií Kameňák sa nachádzal štyri roky na rozhraní medzi životom a smrťou. Osudnou sa mu stala operácia kolena, počas ktorej mu v marci 2020 zlyhalo srdce. Vzápätí uviedli lekári Josefa Laufera do umelého spánku, v ktorom zostal až do svojej smrti.