Nadácia Markíza s partnermi preto práve v tento deň spustila vynovený projekt Odpíšeme Ti, ktorý je tento raz zameraný celkovo na duševné zdravie detí a prichádza s viacerými novinkami. Ambasádorom projektu je obľúbený herec Jakub Jablonský. Vznikol už pred 4 rokmi a reagoval na potrebu riešiť šikanovanie na školách.
„Sme nesmierne radi, že sa stretol s veľkým ohlasom u verejnosti. Postupne sme, či už zo strany detí, ale aj rodičov, učiteľov i odborníkov, cítili čoraz väčšiu potrebu venovať sa nielen šikanovaniu, ale aj mnohým ďalším témam, ktoré vplývajú na duševné zdravie, ako sú technológie, strata istoty a bezpečia, pocity osamelosti, či psychická odolnosť. Preto aktuálne projekt rozširuje svoje zameranie všeobecne na tému detského duševného zdravia,“ vysvetlila Zuzana Štelbaská, šéfredaktorka publicistiky televízie Markíza a predsedníčka správnej rady Nadácie Markíza.
Rozšírený projekt Odpíšeme Ti ponúka komplexnejší prístup v rámci podpory duševného zdravia detí. Pomoc je naďalej poskytovaná prostredníctvom anonymnej Linky detskej istoty na bezplatnom telefónnom čísle 116 111, ktorá je k dispozícii 24 hodín, 7 dní v týždni, ako aj cez chatové a emailové poradenstvo na vynovenej stránke www.odpisemeti.sk, ktoré je dostupné vo vybraných hodinách. Po novom sa však bezplatné telefonické a online poradenstvo rozširuje o možnosť bezplatnej terapeutickej starostlivosti pre deti po celom Slovensku, realizovanou tvárou v tvár, ako aj komunitnými aktivitami.
„Dieťa má príležitosť kedykoľvek kontaktovať Linku detskej istoty, v situáciách, ktoré si to vyžadujú, sú odporúčané a zabezpečené individuálne psychoterapie u konkrétnych odborníkov na to školených po celom Slovensku. Navyše, Liga za duševné zdravie plánuje bezplatne poskytnúť viac ako 350 hodín psychoterapií deťom, ktoré by takúto možnosť prakticky nedostali – ide o deti zo sociálne slabšieho prostredia, kde si rodičia nemôžu dovoliť psychoterapiu,“ vysvetlil riaditeľ Ligy za duševné zdravie SR, o.z. Andrej Vršanský.
Projekt je realizovaný pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, podľa ktorého sa ochrana duševného zdravia detí a mladých ľudí musí stať spoločenskou prioritou. „V oblasti duševného zdravia detí je pre nás kľúčové zamerať sa na prevenciu. Našou snahou je predchádzať problémom skôr, než dôjde k tragédiám, a to vytváraním prostredia, ktoré podporuje psychickú pohodu a duševnú odolnosť detí. Duševné zdravie a pohoda detí nie sú len záležitosťou psychológov. Je to spoločná zodpovednosť nás všetkých – škôl, rodín, komunít," uviedol šéf rezortu Tomáš Drucker.
„Potrebujeme deťom poskytnúť bezpečné a podporné prostredie, v ktorom môžu rozvíjať svoje schopnosti zvládať emócie, posilňovať odolnosť a budovať zdravé vzťahy. Súčasne musíme byť schopní rýchlo a efektívne zasiahnuť v prípadoch, keď už problém vznikol. Preto aktívne podporujeme posilnenie odborných krízových intervencií, vrátane služieb ako krízové linky, ktoré ponúkajú okamžitú pomoc pre deti a mladých ľudí v núdzi,“ dodal minister.
Partnermi projektu sú Linka detskej istoty, Nadácia Volkswagen Slovakia a Liga za duševné zdravie SR, o.z., odbornou garantkou je renomovaná detská psychologička s dlhoročnou praxou PaedDr. Petra Arslan Šinková.