17. novembra bol Svetový deň predčasne narodených detí a pri tejto príležitosti si na svoju dávnu minulosť zaspomínala aj známa tvár TV JOJ Dana Čapkovičková, za slobodna Strculová. V tento deň sa vrátila do doby svojho narodenia.
Málokto vedel o tom, že moderátorka spravodajstva pochádza z trojičiek. Dana prišla na svet spoločne so sestrou Jankou a bratom Martinom. Detičky sa však narodili predčasne a za dramatických okolností a podľa slov moderátorky, lekári bojovali o život jej sestry. „Potrebovala transfúzie krvi a prvé dva mesiace života strávila v nemocnici,“ priznala Čapkovičová.
„Aj my sme sa narodili predčasne a nebyť obetavej práce neonatológov (najvyššie kvalifikovaní odborníci pre starostlivosť o novorodencov, pozn.red.), len ťažko si viem predstaviť, či by sme dnes nevyrastali iba ako dvojičky,“ uviedla moderátorka na svojom instagramovom účte.
Predčasne narodené deti totiž potrebujú zvýšenú zdravotnú starostlivosť. "Janka bola naozaj drobunká. Mala sotva 1 kg, Maťko ani 2... Vďaka úžasnej starostlivosti lekárov a následne vďaka obetavej starostlivosti našich milovaných rodičov sme to zvládli. Napriek všetkým nástrahám z nás vyrástli zdravé deti, dnes už zdraví dospelí," vyjadrila sa dávnejšie na svoje narodeniny.
Trápenie rodičov
Bezmocnosť trápi 60 percent rodičov predčasne narodených detí. Pri príležitosti 17. novembra ako Svetového dňa predčasne narodených detí to uviedli z občianskeho združenia (OZ) Malíček.
Celosvetovo sa narodí predčasne každé desiate dieťa. Na Slovensku je štatistika lepšia, podľa perinatálnych výsledkov z roku 2020 sa narodí predčasne každé 12. dieťa, čo predstavuje asi 4500 detí, ktoré prídu na svet medzi 24. až 36. týždňom.
Keď sa rodičom narodí bábätko neočakávane skoro, podľa zistení má zásadný význam v tomto období práve láskyplný dotyk. Výrazne pomáha pri zdravom vývine dieťatka, na čo upozorňuje aj Svetový deň predčasne narodených detí. Tento rok sa spojil s myšlienkou, že rodičovské objatie je tá najúčinnejšia terapia.
"Preto sa snažíme prostredníctvom našich aktivít zabezpečiť predčasniatkam také prostredie, aby im čo najviac pomohlo v ich vývoji. Aby sa čo najskôr a v čo najlepšej kondícii dostali do náručia svojich rodičov," vysvetlila predsedníčka OZ malíček Ľubica Kaiserová.
K tomu, aby predčasne narodené deti odchádzali z nemocnice domov čo najzdravšie, výrazne napomáha technické vybavenie neonatologických oddelení na Slovensku. Z prieskumov vyplýva, že zhruba 60 percent rodičov predčasne narodených detí má pocit bezmocnosti a trápi ich to, že nemajú kontrolu nad tým, čo sa deje s ich dieťaťom.
"Predčasný pôrod predstavuje závažné riziká, keď na svet prichádzajú krehké bábätká, doslova bojujúce o svoje zdravie a budúcnosť. Ich štart do života sa veľmi líši od donosených bábätiek a kým sa dostanú do náruče svojich rodičov, musia prejsť dlhú a náročnú cestu v nemocnici," uzavrela Kaiserová.