10. mar. 2024 o 17:00
mob, Koktejl

Extrémne silné El Niño spustilo katastrofu: Akonáhle sa systém dostane z rovnováhy...

placeholder
Ľadovec Thwaites, prezývaný ľadovec súdneho dňa kvôli jeho potenciálu zvýšiť hladinu mora o 60 centimetrov. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Čaká nás katastrofa?

Zaujímavosti
10. mar. 2024 o 17:00
Extrémne silné El Niño spustilo katastrofu: Akonáhle sa systém dostane z rovnováhy...

Čaká nás katastrofa?

Výsledky novej štúdie nenechali chladným ani jedného vedca. Tá ukazuje, že po viac ako 80 rokoch sa vplyvom extrémne silného javu El Niño stále topí ľadovec Thwaites, ktorý môže spôsobiť katastrofu nevídaných rozmerov, píše odborný portál Live Science.

Ľadovec Thwaites, prezývaný ľadovec súdneho dňa, sa nachádza v západnej Antarktíde a má veľkosť zhruba ako Florida. Od 80. rokov minulého storočia sa rýchlo topí, čo prispelo k 4-percentnému nárastu globálnej hladiny morí so stratou približne 540 miliárd metrických ton ľadu.

Keďže satelitné pokrytie Antarktídy siaha „iba“ do roku 1978, vedci si neboli istí, kedy sa topenie začalo. Štúdia publikovaná 26. februára v časopise PNAS hovorí, že začiatok topenia ľadovca siaha prinajmenšom do 40. rokov minulého storočia, keď udalosť El Niño odštartovala rozmrazovanie Thwaites a jeho severného suseda - ľadovca Pine Island Glacier.

„Na našej štúdii je obzvlášť dôležité, že táto zmena nie je náhodná ani špecifická pre jeden ľadovec. Je to súčasť širšieho kontextu meniacej sa klímy,“ uviedla vo vyhlásení autorka štúdie a geologička z University of Houston Rachel Clark.

Ústupu ľadovcov predchádzal nezvyčajne teplý klimatický model El Niño v rokoch 1939 až 1942. Krátke obdobie tohto otepľovania vedcov znepokojilo a ukázalo im, že aj keď spúšťač topenia ľadu sa zastavil, reakcia ľadovcov môže trvať desaťročia.

„Akonáhle sa systém dostane z rovnováhy, topenie pokračuje,“ povedala spoluautorka a profesorka geológie na University of Houston Julia Wellner. Ak by sa ľadovec Thwaites úplne roztopil, zdvihol by hladinu morí o viac ako 60 centimetrov. A ak by toto topenie spôsobilo širšiu destabilizáciu západoantarktického ľadového štítu, globálna hladina morí by stúpla približne o 3,4 metra.

ČO JE EL NIÑO?

La Niña a El Niño sú prírodné javy v tropickom Tichom oceáne - La Niña sa vyznačuje chladnejšími ako priemernými teplotami oceánov, zatiaľ čo El Niño prináša vyššie teploty ako je priemer. Oba majú veľký vplyv na počasie na celom svete.

 

El Niño je prirodzene sa vyskytujúci klimatický jav, spojený so zvyšujúcou sa teplotou vzduchu na Zemi. V niektorých častiach sveta je spojený so suchami a v iných zase s výdatnými dažďami. Ide o odchýlku v systéme morského prúdenia v Tichom oceáne a naposledy sa vyskytol na prelome rokov 2018-2019.