12. apr. 2024 o 18:45
TASR, Koktejl

Príprava na MS pokračuje víťazne: Slováci zdolali Švajčiarsko aj v druhom zápase

placeholder
Slovenskí hokejisti sa tešia z úvodného gólu.
Zdroj: TASR

Slovenských reprezentantov čaká do MS, ktoré štartujú 10. mája, ešte šesť prípravných zápasov.

Šport

Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase v Humennom nad Švajčiarskom 5:3. Po dva góly strelili útočníci Martin Faško-Rudáš a Róbert Lantoši. Slováci nadviazali na triumf 3:0 zo štvrtka a dosiahli siedme víťazstvo za sebou v prebiehajúcej sezóne. Švajčiari v nej prehrali všetkých 11 duelov a celkovo už 13 v rade.

Slovenských reprezentantov čaká do MS, ktoré štartujú 10. mája, ešte šesť prípravných zápasov. V úvode nasledujúceho týždňa začnú ďalší blok prípravy v Bratislave, ktorý vyvrcholí dvomi prípravnými duelmi proti Nemecku v Kaufbeurene (štvrtok) a v Augsburgu (sobota).

Prípravný zápas:

SLOVENSKO - ŠVAJČIARSKO 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)

Góly: 1. Faško-Rudáš (Kollár, Golian), 21. Lantoši (Okuliar), 22. Faško-Rudaš, 44. Lantoši (Okuliar), 59. Kollár – 3. Kreis (Haas), 14. Coultre (Kessler), 58. Moy

Rozhodovali: Stano, Jobbágy - Bogdaň, Jedlička, vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 3150 divákov (vypredané)

Zostavy:

Slovensko: Hlavaj - Grman, Ivan, Mudrák, Golian, Bučko, Bačik, Brincko, Rayen Petrovický - Lantoši, Cingel, Okuliar - Faško-Rudáš, Kollár, Takáč - Kukuča, Tamáši, Kašlík - Kusko, Baláž, Hecl

Švajčiarsko: Charlin - Loeffel, Kreis, Fora, Berni, Aebischer, Jung, Baragano, Le Coultre - Thürkauf, Haas, Scherwey - Ambühl, Bader, Moy - Lehmann, Nussbaumer, Kessler - Marchon, Heim, Künzle

Slováci nastúpili už bez obrancu Mudráka, ktorý sa zranil vo štvrtkovom zápase (3:0). V ich bránke dostal príležitosť Samuel Hlavaj. Domáci reprezentanti mali ideálny štart, keď Faško-Rudáš už po 51 sekundách zblízka otvoril skóre. Ich náskok však nemal dlhé trvanie, keďže v 3. minúte Hlavaj inkasoval, pre zakrytý výhľad nevidel strelu obrancu Kreisa - 1:1. Švajčiari postupne prevzali iniciatívu a v prvej časti viackrát zamestnali Hlavaja. Ten druhýkrát inkasoval v 14. minúte, keď Švajčiari pre ním opäť prehustili priestor a strelou od modrej čiary to zužitkoval Le Coultre.

Domáci reprezentanti mali gólový štart aj do druhej časti. Lantoši využil medzeru v defenzíve súpera a po úniku za obranu si blafákom poradil s brankárom Charlinom - 2:2. Uplynulo iba 17 sekúnd, keď Faško-Rudáš zblízka zakončil akciu Kollára - 3:2. Švajčiari sa v druhej tretine viackrát usadili v útočnom pásme, ale defenzíva Slovákov im nedovolila vyložené príležitosti. Domáci sa v prostrednej dvadsaťminútovke vyhli vylúčeniam a v jej závere sa dostali aj k dvom početným výhodám, no v nich nedokázali zvýšiť náskok.

V 44. minúte Slováci zvládli závar pred vlastnou bránkou, Okuliar vysunul Lantošiho, ktorý v úniku využil aj pošmyknutie brankára Charlina a pohodlne upravil na 4:2. Švajčiari sa v 58. minúte dostali k presilovke, ktorú si zvýhodnili stiahnutím brankára a početnú výhodu šiestich proti štyrom zužitkoval Moy - 4:3. Hostia v snahe vyrovnať ponechali brankára na striedačke, no Kollár v 60. minúte gólom do prázdnej bránky uzavrel na konečných 5:3.

Hlasy po zápase:

Peter Frühauf, asistent trénera SR: „Švajčiari boli rýchli a dôrazní v súbojoch. Prvou tretinou sme sa prehrýzli, no zvládli sme ju. V druhej sme začali vyhrávať súboje a hrať priamočiaro na bránku. Hneď nám tam padli góly v prvých dvoch striedaniach. To nás dostalo na koňa. Švajčiari v tretej tretine chceli zvrátiť výsledok a tlačili. My sme to ustáli a zblokovali sme veľký počet striel. Veľmi šťastní som najmä zo samostatných nájazdov, v ktorých sme dali štyri góly. To sa nám už dávno nestalo.“

Andrej Kollár, útočník SR (v zápase 1+2): „Myslím si, že náš výkon sa podobal včerajšiemu, s tým, už sme si trochu viac verili na puku. Prvé dve tretiny už boli oveľa lepšie ako v prvom zápase. Vyhrali sme, takže sme spokojní. Švajčiari ukázali, že sú výborní hráči, ‚mastili‘ do nás, išli naplno, forčekovali ako blázni. Bolo fajn, že sme zvíťazili.“

Róbert Lantoši, útočník SR (v zápase 2+1): „Švajčiari nás na začiatku prvej tretiny prekvapili. Druhú tretinu sme lepšie zachytili. Sme radi, že sme zvládli tento zápas. Nie je jednoduché zdolať Švajčiarov, sú to šikovní hráči a výborní korčuliari. Bolo to prvýkrát, čo som bol na humenskom štadióne. Fanúšikovia boli skvelí, užil som si to.“